Inimene veedab enne pensioniiga kokku 9 aastat teleka ees

 (12)
Inimene veedab enne pensioniiga kokku 9 aastat teleka ees
Foto: Hendrik Osula

Kaasaegne 65-aastane inimene on oma elust tõenäoliselt 9 aastat veetnud teleka ees. Clay Shirky arvutas ameeriklaste näitel, et kui iga keskmine kodanik loovutab päevast umbes 4 tundi telekavaatamisele, teeb see aastaseks teleri ees kulutatud tundide arvuks 200 miljardit. Sellest piisaks, et ühe aastaga teostada täielikult 2000 Wikipedia laadset projekti. Seega on inimkonnal ressurssi veel küllaga ja muretsemiseks pole põhjust.

Shirky nimetas teleka vaatamisele ja muule sarnasele mitte-maailmaparandavale tegevusele panustatud aega kognitiivseks ülejäägiks. See tähendab ressurssi, mida saaks piisava motivatsiooni tingimustes paremini ära kasutada. Shirky paari aasta tagune argumentatsioon erutas paljusid ja pahandas väheseid kuna rääkis millestki ilusast. Kahjuks ei sünni ilu patta panna ehk Shirky arvutustes on oluline viga. Üks viga on see, et ameeriklased vaatavad telekat koguni 5 tundi päevas, kirjutab Krsitjan Port ERR Teaduses.

Teine viga vajab pikemat selgitust. Nimelt paistab olukord laiskelu või ajatapmise või ajupesu tegemisena vaid ühelt poolt ekraani hinnates. Paigutades end mõttes teisele poole ekraani, siis on töölt või koolist koju jõudnud kodanikud ekraaniga rekreatsiooniruumis hinge tõmbamas vaid illusoorselt, sest tegelikult nende tööpäev jätkub: nad teevad endiselt keha ja vaimu kurnavat tööd.

Seotud lood:

Ilma selle vabatahtliku tööta kapitalism lihtsalt ei toimiks, sest keegi peab kaupu ostma, et maksudest tervishoidu ülal pidada jne. Ning oluline aeg müügitegevuseks on siis, kui inimene ei juhi autot, ei istu koolipingis, ei opereeri patsienti, vaid sööb eelmisel päeval õnnestunult reklaamitud suupisteid ja vaatab järgmised mitu tundi vahepalaks näidatud filmisüžeede abil suurendatud tähelepanuga uusi reklaame.

Seega jätke telekavaatajad rahule! Ja kui selles päeva osas midagi näiteks arvuti abil muuta püüate, peate garanteerima reklaamile juurdepääsu. Just nii nagu teevad 99% alustavatest internetifirmadest, kui neilt küsitakse, aga kuidas teie ärimudelis on mõeldud raha teenida? 

Loe veel ERR Teadusest!