India veekriis mõjutab maailmamere taset

 (6)
India veekriis mõjutab maailmamere taset
AP/Scanpix

India janu magevee järgi on nii suur, et põhjaveetaseme langus ei tekita probleeme mitte ainult kohalikele elanikele, vaid mõju on tuntav lausa üle maailma.

Satelliitmõõtmised näitavad, et põhjaveevarud India põhjaosas vähenevad väga kiirelt — koguni 54 triljoni liitri võrra aastas. Selle tagajärjel langeb piirkonna põhjaveetase igal aastal 10 cm. Sellise olukorra jätkudes on veekriis Indias paratamatus juba mõne aasta pärast, vahendab Novaator NewScientisti uudist.

2002. kuni 2008. aastani on India põhjaveevarud vähenenud 54 kuupkilomeetri võrra. See on kogus, millega saaks täita 21 miljonit täismõõtmetes ujumisbasseini. Peamiseks veetarbijaks on põllumajandus, milleks see sageli põudade käes kannatav piirkond tegelikult hästi ei sobi.

Vesi aga ei saa lihtsalt kuskile kaduda. Suurem osa sellest jõuab ühel või teisel viisil lõpuks maailmamerre ning aitab tõsta selle taset 0,16 millimeetri võrra aastas. Seda ei tundu esmapilgul väga palju olevat, aga 0,16 mm moodustab viis protsenti kogu maailmamere keskmisest tõusust, mis teeb India probleemi tõepoolest ülemaailmselt märkimisväärseks.