Immuunreaktsioon uuele koroonaviirusele sarnaneb gripi omaga

 (28)
Immuunreaktsioon uuele koroonaviirusele sarnaneb gripi omaga
Foto: Zumapress.com / Scanpix

Austraalia teadlased teatavad, et nad on tuvastanud, kuidas inimese immuunsüsteem asub võitlusse uue koroonaviirusega, mis praegu maailmas plahvatuslikult levib.

Katherine Kedzierska Melbourne'i ülikoolist ja ta kolleegid kirjeldavad ajakirjas Nature Medicine, kuidas ühe patsiendi verre ilmus kolm päeva enne haiguse sümptomite kadumist samasuguseid immuunsüsteemi rakke, mis teatakse ilmuvat verre ka mõni päev enne gripist paranemist, kirjutab ERR Novaator.

Patsiendi verre sugenes ka niisuguseid antikehi, suuri valgumolekule, mis tundsid ära koroonaviiruse SARS-CoV-2, see tähendab, sidusid end viiruseosakese külge. Immuunrakud ja antikehad püsisid veres veel seitse päeva pärast sümptomite täielikku taandumist.

Teadlaste sõnul on tähelepanuväärne, et immuunsüsteemi reaktsioon uuele koroonaviirusele sarnaneb sedavõrd reaktsiooniga gripiviirustele.

Uuritud patsient oli 47-aastane Hiina naine, kes oli saabunud mõni päev enne sümptomite teket Austraaliasse ja võeti seal pärast positiivse testitulemuse saamist haiglaravile. Haigus kulges patsiendil suhteliselt kergelt.

Kedzierska sõnul tuleb nüüd edasi uurida, miks on mõnedel teistel patsientidel immuunvastus nõrgem ja haiguse kulg raskem.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!