Imematerjal grafeen ühendab 5G võrku nii kohvimasina kui isesõitva auto

 (20)
Imematerjal grafeen ühendab 5G võrku nii kohvimasina kui isesõitva auto
Ülikiire 5G andmevõrk saab oma esimesed ristsed suurlinnades.Foto: Graphene Flagship

Ülikiire 5G võrk on nii automatiseeritud tööstuse kui ka asjade interneti, näiteks isesõitvate autode, jaoks eluliselt vajalik. Selleks, et seadmed suudaks suurenenud andmevoogudega hakkama saada, tuleb vastavalt uuendada ka värkvõrku ühendatud masinaparki. Grafeen on olnud elektroonikaseadmete uude ajastusse viimisel võtmetehnoloogiaks juba kümmekond aastat.

Hiljuti ajakirjas Nature Reviews Materials avaldatud teadusartikkel analüüsib grafeeni kasutamise võimalusi tuleviku "asjade interneti maailmas". Euroopa Liidu suurim teadusprojekt, 1 miljardilise eelarvega kümneaastane tehnoloogiapartnerlus Graphene Flagship, on töötamas selle kallal, et 5G sidevõrk saaks reaalsuseks. Mitmed teaduskeskused ja ettevõtted nagu ka Nokia ja Ericsson on töötamas pikka aega imematerjalina kirjeldatud grafeeni kasutusvõimaluste realiseerumise nimel. Ka Tartu Ülikooli teadlased on partnerlusprogrammi raames loomas vähem kui ruutmillimeetri suurust mobiiltelefoni sensorit, mis hoiatab tulevikus reostunud õhuga keskkonnas viibides selle kandjat.

Seotud lood:

Aastaks 2020 arvatakse maailmas leiduvat enam kui 12 miljardit netiühendusega seadet: autodest kohvimasinateni. Uue põlvkonna andmeedastus toimub suuresti juba fotoonika (senise elektroonika asemel) abil ehk valgusega ning grafeen on siinjuures üheks võtmematerjaliks. Grafeeni abiga on võimalik viia meie seadmed 5G võrgu kasutamiseks vajalike nõudmisteni, võimaldades ülikiiret infoedastust ja vähendades samal ajal energiakulu.

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!