Imeline nähtus öötaevas: viimase 57 aasta eredaim supernoova jõuab täna tippvormi

 (32)
Supernoova. Foto: HO, NASA, AFP
Supernoova. Foto: HO, NASA, AFPScanpix

Täna öösel on taevas näha midagi erilist — tähe plahvatamist meist miljonite valgusaastate kaugusel. Astronoomid ennustavad, et sündmus kujuneb eredaimaks supernoovaks pärast 1954. aastat. Plahvatav täht on pilvitus öötaevas kergesti nähtav. Entusiastid soovitavad välja otsida binoklid ja leida vaatlusteks paik eemal eredast tänavavalgustusest.

Vaatemängu põhjustab röögatu kogus kiirgust ja tolmu, mis surevast tähest uskumatul kiirusel kosmoseavarustesse paiskub. Supernoova on nähtav tänu sellele, et asub galaktikas, mis ei jää meie Linnuteest eriti kaugele — vaid pelga 21 miljoni valgusaasta taha, vahendab The Daily Mail.

Oxfordi ülikooli teadlased märkasid nähtust võimsa Hubble’i teleskoobi abiga 24. augustil; nüüdseks on supernoova eredus kasvanud maksimaalseks.

Paari päeva jooksul hõõgus vaibub ning kuni umbes oktoobri keskpaigani saab seda jälgida jälle vaid teleskoobiga. Kõige parem aeg noova vaatlemiseks on paar tundi pärast loojangut; pilk tuleks suunata piirkonnale Suure Vankri tähtkuju „aisast“ ida pool.

Supernoovat uurivat Oxfordi töörühma juhatav astrofüüsikadoktor Mark Sullivan ütles: „Vaatepilti saab nautida igaüks, kellel leidub korralik binokkel. Paljude jaoks võib tegu olla elu ainsa võimalusega näha oma silme all supernoovat õide puhkemas ja hääbumas. Võimalik, et midagi sellist ei juhtu järgmise saja aasta jooksul.“

Teadlased uurivad supernoovasid eesmärgiga saada rohkem teada selle kohta, kuidas universum jätkuvalt paisub.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!