Ikka midagi uut: Nüüd on esimene inimene ka jalgrattal lõunanabale jõudnud

 (11)

Kolmerattaline küll, aga ikkagi jalgratas. Ja sellel pedaalides jõudis 35-aastane Briti alam Maria Leijerstam esimese inimesena jalgrattal sõites lõunanabale. Reedel võis ta sellest uhkusega maailmale teatada.

Kolmerattaliste jalgrataste tootja ICE (Inspired Cycle Engineering) tegi küll eritellimusel selle ratta veidi kliimakindlamaks ja tavalise 3000 dollari asemel läks ekstreemseteks oludeks kohandatud polaarjalgratas kliendile maksma 33 000 dollarit.

Kuna Leijerstami jalgratas oli ka stabiilsem tugevate tuultega sõitmiseks, siis jõudis ta lõunanabale enne kaht konkurenti, kes juba enne teda teekonda olid alustanud. Erivarustusega jalgratas lubas lihtsalt valida vaevanõudvama otsetee. Kokku kulus Leijerstamil 644 kilomeetri läbimiseks kümme päeva, Antarktikas Rossi liustikult üle Leveretti liustiku otse lõunanabale.

Muide, täpselt kaks nädalat varem käis lõunanabal ära ka teine britt, nimelt prints Harry, küll jalgsi, koos vigastatud sõjaveteranide meeskonnaga. Eelmisel nädalal jõudis ta juba kodumaale tagasi.