Iga viimne kui maailma keel on sündinud Aafrikas

 (48)
Ka see Kongo mees võib end uhkelt terve maailma keelte hällis elutsejaks pidada.
Ka see Kongo mees võib end uhkelt terve maailma keelte hällis elutsejaks pidada.AFP/Scanpix

Ajakirjas Science ilmunud Aucklandi ülikooli bioloogi Quentin D. Atkinsoni värske aruanne külvab lingvistide hulgas erimeelsusi ja vastuolusid. Atkinson on analüüsinud paljude maailma keelte helisid ning tuvastanud signaale, mis viitavad piirkonnale Aafrika lõunaosas, kus võis alguse saada inimeste kõneline eneseväljendus.

Varasemad keelepuud ei ulatu kaugemale minevikku kui 9000 aastat, ning keeleteadlased on uskunud, et ajas veel rohkem tagasi pole keeleuuringutega võimalik minna. Kui aga Atkinsoni väiteid uskuda, võib keel ulatuda isegi 100 000 aasta kaugusele möödanikku, vahendab PhysOrg.com.

Atkinson ei keskendu oma töös mitte sõnadele, vaid foneemidele — konsonantidele, täishäälikuile ja muudele toonidele, millest keel koosneb. Rakendades matemaatilisi meetodeid, on ta avastanud mustri, mis ühendab enam kui 500 keelt kogu maailmas.

Ta on leidnud, et mida kaugemale inimesed Aafrikast rändasid, seda vähem kasutati nende keeltes foneeme. Mõned Aafrika pärismaised keeled rajanevad rohkem kui sajal foneemil; inglise keeles on foneeme vaid umbes 45. Mööda väljarännu-marsruuti edasi liikudes leiame aga näiteks havai keele, milles leidub vaid 13 foneemi.

Taoline avastus on veenvas korrelatsioonis kaasaegse inimese tõenäolisele Aafrika-päritolule viitavate fossiilsete ja DNA-tõenditega. Näiteks on vastuvaidlematult ilmne, et rahvaste geneetilise mitmekesisus on seda väiksem, mida kaugemal nad elunevad Aafrikast. Seetõttu polegi üllatav, et samasugune hääbuv muster ka keeles avaldub.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.