Iga neljas maailmakodanik on sunnitud altkäemaksu maksma

 (16)
Iga neljas maailmakodanik on sunnitud altkäemaksu maksma
Foto: Ilmar Saabas

Hiljuti ilmus Rahvusvahelise Korruptsioonivastase Päeva tähistamiseks (see toimus üheksandat aastat järjest) uuring, kui levinud on maailmas altkäemaksud.

Selgub, et isegi väga: 2010. aastal pidi seda sooritama iga neljas inimene maailmas.

Uuringu viis läbi Berliinis tegutsev Transparency International, mis uurib rahvusvahelist korruptsiooni äris ja poliitikas. Osales üle 91 000 inimese 86 riigis ja territooriumil.

2010. a Globaalne Korruptsioonibaromeeter teatab, et äsjalõpenud aastal maksis iga neljas inimene planeedil millegi saamiseks altkäemaksu. Selle hüvesid nautisid üheksa institutsiooni esindajad, muu hulgas tervise-, haridus- ja maksutöötajad.

Kõige äraostetavam amet on (üllatus!) politseinik, neile pidid rahalist meelehead tegema 29 protsenti altkäemaksjatest.

Sahara alune Aafrika on selles mõttes maailma räpaseim piirkond. Pooled uuringule vastajad tunnistasid, et pidi viimase 12 kuu jooksul altkäemaksu andma.

Sellele järgneb Kesk-Ida ja Põhja-Ameerika (36 protsenti). Pingereas järgnevad endised Nõukogude Liidu osariigid (32%), Lõuna-Ameerika (23%), Balkan ja Türgi (19%) ja Vaikse ookeani Aasia (11%). Euroopa Liidu ja Põhja-Ameerika näitajad on tagasihoidlikud, mõlemas 5 protsenti.

Riikide pingerea tipus on Afganistan, Kambodža, Kamerun, India, Iraak, Libeeria, Nigeeria, Palestiina territooriumid, Senegal, Sierra Leone ja Uganda.

Ligi pooled altkäemaksu andjad teevad seda probleemide vältimiseks, iga neljas mingi protsessi kiirendamiseks. Kehtib ka seaduspärasus, et mida väiksema sissetulekuga inimene, seda rohkem maksma peab.

See oli seitsmes omataoline uuring ja valmis vahemikus 1. juunist 30. septembrini.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!