Huvitav: satelliidid võimaldavad merepõhjast ammu kadunud laevavrakke leida

 (6)
Huvitav: satelliidid võimaldavad merepõhjast ammu kadunud laevavrakke leida
NASA/USGS Landsat/Jesse Allen/NASA Earth Observatory/Matthias Baeye et. al.

Arvatakse, et maailmamere põhjas võiks vedeleda lausa kolm miljonit laevavrakki, veerand nendest Atlandi ookeani põhjapoolsetes vetes. Mitmesuguste sondeerimisvahendite arenedes on võimalus vrakke üles leida järjest kasvanud, põhjast ära on toodud küll reeglina vaid neid, mis otseselt mereliiklust takistavad.

Kuid tänapäeval on ka tehiskaaslased Maa orbiidil varustatud järjest paremate seadmetega, mis on võimelised tuvastama mitte vaid varje pinna all, vaid eriti värvierinevuste põhjal ka setete liikumisi ja nende koostist.

Belgia meregeoloog Matthias Baeye avaldas äsja väljaandes Journal of Archaeological Science analüüsi, mille kohaselt laevavrakke on võimalik üles leida signaalide järgi, mis tuvastavad hõljuvate tahkete osakeste (Suspended Particulate Matter, SPM) kontsentratsiooni merepõhjas.

Selliseid signaale on võimelised oma kõrgresolutsiooniga kaameratega tuvastama mõned uuemad satelliidid, nagu NASA Landsat-8 (miks mitte ka eurooplaste Sentinelid - toim), nende osakeste valgumist hoovustega on näha isegi mitme kilomeetri kaugusele vraki tegelikust asukohast.

Alustuseks otsisid teadlased selle meetodi põhjal, Landsat-8 kõigile avalikku andmestikku kasutades, üles neli vrakki Zeebrugge sadama esisel, üks neist (Rootsi aurulaev Nippon) oli uppunud 1938. aastal, kaks (SS Sansip ja SS Samvurn) Teise maailmasõja aastail ja üks (hollandlaste SS Neutron) veel 1965. aastal. Viimane uppus just seetõttu, et oli sõitnud otsa ilmselt SS Sansipi vrakile.

Seotud lood:

Kasutades lainemudeleid ja komplekti kokku 21-st Landsat-8 fotodest, oli võimalik tuvastada setete "suitsujugasid" vrakkide juures. Need ilmnesid küll selgelt vaid vrakkide puhul, mis põhjamudast välja paistsid, üleni mattunud vrakke selle meetodiga leida oli raskem.

Ometigi võimaldaks satelliidid lõpuks panna kaardile oluliselt rohkem laevavrakke, kui neid seni leitud.