Homoseksuaalsete teismeliste enesetapud sagenevad vaenulikus keskkonnas

 (59)
Vastumeeleavaldaja Gay Pridel 2007
Vastumeeleavaldaja Gay Pridel 2007Foto: Ilmar Saabas

Homo- ja biseksuaalsete teismeliste enesetapurisk on viis korda suurem kui nende heteroseksuaalsetel eakaaslastel, ent toetav keskkond koolis ja kogukonnas võib kahandada mõlema rühma suitsiidiohte, annab mõista värske uurimus. 15–24-aastaste noorte hulgas on enesetapp sageduselt kolmas surma põhjus; uurijate kinnitusel kalduvad homo- ja biseksuaalsed noored enesetapukatseid sooritama tõenäolisemalt.

USA Columbia ülikooli psühholoogiadoktori Mark Hatzenbuehleri juhitud uurimisrühma teadurid küsitlesid enam kui 30 000 11. klassi õpilast Oregoni osariigi eri maakondades. Tulemused näitasid, et umbes 20 protsenti homo- ja biseksuaalsetest teismelistest olid küsitlusele eelnenud 12 kuu vältel teinud enesetapukatse, samas kui heteroseksuaalsete teismeliste hulgas oli suitsiidikatsetajaid vaid neli protsenti, vahendab Live Science.

Uurijad analüüsisid lisaks ka õpilasi ümbritsenud keskkondasid. Tähelepanu pöörati homo- ja biseksuaalsuse-spetsiifilistele koolikiusamis- ja diskrimineerimisvastastele reeglistikele, koolipõhistele hetero-homo-allianssidele (homoseksuaalsete ja heteroseksuaalsete noorte vahelist sallivust edendavatele õpilasrühmadele), samasooliste paaride ohtrusele elupiirkonnas ning maakonnas valitsevatele poliitilistele tendentsidele.

Seotud lood:

Homoseksuaalse sättumusega inimesi pigem toetavates — näiteks arvukamalt diskrimineerimisvastaseid reegleid kehtestanud — keskkondades elutsevate homo- ja biseksuaalsete noorte enesetapukatsete tõenäosus oli 25 protsenti väiksem kui vähem toetavates keskkondades elavatel homo- ja bi-noortel. Üllatuslikult seostus taoline toetav keskkond üheksa protsendi võrra madalama suitsiidikatsete määraga ka heteroseksuaalsete teismeliste seas.

“Antud uurimuse tulemused on üsna ühemõttelise sõnumiga,” märkis ajakirja Pediatrics 18. aprilli numbris avaldatud töö juhtiv autor Hatzenbuehler. “Kogukondades, mis toetavad homoseksuaalseid noori ja mille koolides kehtivad kiusamis- ja diskrimineerimisvastased sisekorraeeskirjad, mis katsevad konkreetselt lesbilisi, homoseksuaalseid ja biseksuaalseid noori, langeb kõigi, eriti aga homo- ja biseksuaalsete noorte inimeste enesetapukatsete risk.”

Mullu ilmunud uurimus näitas, et ka vanemlikust toetusest võib lesbilise, homoseksuaalse, biseksuaalse ja transseksuaalse (LGBT-) sättumusega teismelistele palju abi olla. Ajakirjas Journal of Child and Adolescent Psychiatric Nursing avaldatud töö raames leiti, et teatud konkreetsed vanemlikud käitumismallid, nt laste kaitsmine puhkudel, mil neid nende LGBT-identiteedi pärast väärkoheldakse, ja teismeliste soolise eneseväljenduse toetamine, seonduvad depressiooni, uimastite kuritarvitamise, suitsiidimõtete ja enesetapukatsete väiksema tõenäosusega noores täiskasvanueas.

Koolid saavad sellele kaasa aidata, käivitades ja toetades vastavasisulisi eeskirju ning soodustades hetero-homo-alliansside tegevust. “Hea uudis on, et seesama uurimus visandab ka homo- ja biseksuaalsete noorte enesetappude määra kahandamiseks vajalike meetmete olemuse,” ütles Hatzenbuehler. “Uurimus näitab, et koolis homonoori toetava atmosfääri loomine võib kaasa tuua positiivseid tagajärgi kõigi noorte inimeste tervishoiule.”

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.