Hmm: Käte liigutused muudavad mõtlemise suunda

 (2)
Žestidega teeme selgeks, millest jutt käib.
Žestidega teeme selgeks, millest jutt käib.Scanpix

Väikesed lapsed haaravad arvutama õppimisel instinktiivselt sõrmed appi, kuid teatava vilumuse saavutamisel hakkavad vanemad ja õpetajad last ärgitama sellest kombest loobuma. Miks seda tehakse? Küllap selleks, et sõrmedest loobumisel peab laps ülesande lahendamiseks leiutama uue strateegia, mis on eelnevast oluliselt abstraktsem.

Wisconsini ülikooli teadlaste värske uurimistöö viitab, et keha kasutamine kognitiivsete protsesside puhul on väga omane ka täiskasvanutele ning kehast kui abivahendist loobumine nõuab ka täiskasvanuil oskust alternatiivsele võimalusele ümber lülituda, vahendavad ERR Teadusuudised.

"Võimalus kaasata keha ülesande lahendamisesse muudab probleemile lähenemise viisi, sest kehalised liigutused on üheks ressursiks probleemi lahendamisel," kommenteeris Wisconsini ülikooli psühholoogia professor Martha Alibali ajakirjale Psychological Science keha ja lahendusviisi valiku seotust.

Eksperimendi tulemused näitasid selgelt, et inimesed, kellel olid käed vabad, kasutasid seda võimalust ning lülitasid käed ka ülesannete lahendamise protsessi, valides nõnda visualiseeriva meetodi. Samas inimesed, kes käsi ei kasutanud (isegi, kui need olid vabad) lahendasid ülesanded mõtlemistasandil.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!