HIVi nakatumist ennetava ravimi katsed nurjusid üllataval põhjusel

 (27)
HIVi nakatumist ennetava ravimi katsed nurjusid üllataval põhjusel
Foto: AFP

Mullu aprillis kuulutas maailma meedia suukaudse HI-viiruse vastase tableti Truvada (pildil) inimkatsete läbikukkumisest.

Aafrika naiste nakatumist kahandama pidanud ravimikatsetuste tulemused valmistasid teadlastele pettumuse, kuid samas ka üllatasid, kuna varasemad uuringud olid näidanud, et Truvada takistab nakatumist 90 protsendil homoseksuaalse sättumusega meestest, kes manustavad seda suisa usulise pühendumusega, vahendab Discover Magazine.

Toona rõhutati, et uurijad polnud veel saanud analüüsida uurimuses osalenud naistelt võetud vereproove. Proovid pidid näitama, kas naised võtsid ravimit ettekirjutuse kohaselt, mille põhjal saaks järeldada, kas katse nurjumise põhjuseks oli mõni bioloogiline tegur või asjaolu, et osalejad lihtsalt ei võtnud ravimit.

Nüüd paistab, et pinnale jääb teine versioon. New York Times vahendas sel nädalal Seattle'is toimunud AIDSi-konverentsil tehtud avaldust, milles teadlased nentisid, et Truvada jälgi leidus vaid veerandi HIVi nakatunud naiste vereringes.

Teadmine, et ravimikatse ei nurjunud mitte bioloogiliste tegurite, vaid ravimikuurist irdumise tõttu, on oluline. Võimalik, et Truvada on üks paljudest sellistest ravimitest, mis võivad anda häid tulemusi, kui võtta neid korralikult, kuid ei toimi kindlasti, kui režiimi rikutakse.

Näiteks on antibiootikumid tuberkuloosi ravis väga tõhusad, kui kuur lõpule viia, kuid paljud patsiendid ei pea alustatud ravimikuurist kinni, kuna nende enesetunne paraneb märgatavalt või nad lihtsalt unustavad selle.

Taoliste inimlikult mõistetavate eksimuste tulemuseks on aga kauem põetav haigus ja paljude ravimite suhtes resistentsete tuberkuloosiliinide tekkimine. Sel põhjusel on viimaste aastate üheks suuremaks läbimurdeks tuberkuloosi ravis patsientide sundimine tulema tablette võtma kliinikutesse, kus neid jälgivad medõde ja arst.

Miks katses osalenud naised ravimit ei võtnud, on järgmine mõistatus, mille teadlased lahendama peavad. Kas on võimalik, et AIDSiga kaasnev häbimärgistatus muudab HIVivastast ravimit sisaldava purgikese kodushoidmise ühiskondlikult taunitavaks? Või puudus muidu tervetel naistel piisav motivatsioon ravimi võtmiseks?

Nagu nähtub tuberkuloosinäitest, võib inimeste meelitamine võtma ravimit — eriti veel sellist ravimit, mis on mõeldud nakatumist ennetama, mitte haigust ravima — kujutada endast sama suurt väljakutset kui toimiva ravimi väljatöötamine.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.