Hiinlased tahavad Maad hävitava asteroidi tõrjuda päikesepurjega

 (19)
Saksa koolipoiss Apophise ja Maa omavaheliste suhete maketiga. Foto Michael Gottschalk, AFP
Saksa koolipoiss Apophise ja Maa omavaheliste suhete maketiga. Foto Michael Gottschalk, AFPScanpix

Hiina teadlane Shengping Gong ja kolleegid Pekingi Tsinghua ülikoolist on välja pakkunud alternatiivse meetodi asteroidi Apophis tõrjumiseks nii, et see Maale pihta ei lendaks.

Nad arvavad, et asteroidi pelga õhkulaskmise asemel, nagu näeb ette Euroopa kosmoseagentuuri ESA projekt Don Quijote, oleks mõistlikum rakendada päikesepurje, mida kirjeldavad trükieelseid uurimusi koondavas portaalis arXiv avaldatud teadustöös. Päikesepurje abil saaks asteroidi aeglaselt selle praeguselt trajektoorilt kõrvale trügida just nii palju kui vaja, vältimaks katastroofe Maal.

Apophise läbimõõt on 300 meetri ringis, kaal hinnanguliselt 46 miljonit tonni. Kui asteroid peaks Maad tabama, tooks see kindlasti kaasa kahjustusi tuhandete kilomeetrite raadiuses ümber epitsentri, ehkki ei saadaks planeeti absoluutsesse hukatusse, vahendab PhysOrg.com.

Pärast esialgset uurimist leiti, et Apophis, mida 2004. aastal esmakordselt vaatlesid USA riiklikus Kitt Peaki observatooriumis Roy Tucker, David Tholen ja Fabrizio Bernardi, võiks Maada tabada; hilisemad põhjalikumad uurimused näitasid, et tabamus pole eriti tõenäoline. Veidi hiljem nenditi, et Apophis möödub Maast lähedalt aastal 2029; pole välistatud, et selle möödumise ajal läbib asteroid „lukuaugu“ (tillukese piirkonna planeedi gravitatsiooniväljas, mis on pinnale piisavalt lähedal, et objekti kurssi muuta) meie planeedi lähedal, nii et Apophis järgmisel möödumisel 2036. aastal meid tabab.

Hiina teadlaste päikesepurjeka kava skeem Scanpix

Kuna kirjeldatud stsenaariumi juures on aga peadpööritavalt palju muutuvaid tegureid, pole teadlased seni ühel nõul selles, kui tõenäoline taoline tabamus tegelikult olla võib. Samuti vaieldakse asteroidi nimetuse päritolu üle; mõned arvavad, et nimi Apophis on kreekakeelne variant muistse Egiptuse hävitajajumaluse Apepi, loomis- ja päikesejumala Ra vaenlase nimest. Teised arvavad, et tegemist on lihtsalt kummardusega telesarja Stargate SG-1 samanimelisele tegelaskujule.

Igal juhul pakuvad Gong jt katastroofi ennetamise lahendusena välja erilise kosmosesõiduki, mille liikumapanevaks jõuks oleks nn päikesepuri, mis liiguks Apophisega võrreldes retrograadsele (vastassuunalisele) orbiidile, nii et kui toimub kokkupõrge (nagu kahe auto vahel, mis maanteel vastassuundadest teineteisele otsa kihutavad), tabab masin asteroidi suhtelise kiirusega u 88 kilomeetrit sekundis, millest uurijate sõnul piisaks, et muuta ähvardava asteroidi trajektoori soovitud määral.

Suurimaks probleemiks, mida hiinlaste töörühm varmalt möönab, on kosmosesõiduki piisavalt täpne sihtimine. Arvestades kõiki muutujaid (kaasa arvatud aastaid, mida kohalejõudmine aparaadilt nõuaks) tundub see peaaegu võimatu ülesandena.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.