Hiinlased ja venelased koos Marssi vallutamas

 (6)
Hiinlased ja venelased koos Marssi vallutamas
AP/Scanpix

Järgmise aasta oktoobris stardib Marsi suunas Venemaa rakett, mis kannab Hiina satelliiti. Satelliidi ülesandeks on pildistada Marssi ja Phobost, üht Marsi kahest kuust.

Selle sammuga üritab Hiina kinnistada ennast suurte kosmoseriikide peres ning hakata vaikselt Maa orbiidist ja Kuust kaugemale vaatama, vahendab Novaator.

„Hiina satelliit jõuab Marsini venelaste raketiga, mis samal ajal kannab ka vene satelliiti,“ ütles missiooni Hiina poolne juht Reutersile.

Hiina satelliidil nimega Yinghuo 1 on kaks kaamerat, millega pildistatakse punase planeedi ning selle kaaslase Phobose pinda. Energiat saab satelliit päikeselt, kuid pead on vaja murda veel probleemiga, mis teha siis, kui Päike on parajasti Marsi taga. Energia säästmiseks võiks satelliidi välja lülitada, kuid hiinlased kardavad, et nende leiutis ei pruugi külma ööd (–200 °C) üle elada.

Hiina on kosmosetehnoloogia arendamisel viimastel aastatel palju ära teinud. Veel mõnekümne aasta eest lõi kommunistliku Hiina esimene liider Mao Zedong lamenti, et Hiina ei suuda isegi kartulit kosmosesse saata, rääkimata satelliidist.

2003. aastal sai Hiinast kolmas riik Nõukogude Liidu ja USA järel, kes suutnud inimese kosmosesse saata. Pärast seda on toimunud veel mitu mehitatud kosmoselendu. 2012. aastaks tahavad hiinlased saata Kuule kulguri ning 2020. aastaks 20-tonnise uurimisjaama.