Hiina valmistub mehitatud kosmoselennuks

 (20)

Hiina esimese mehitatud kosmoselennu ettevalmistamine on jõudnud lõppetappi ning start peaks toimuma lähema kolme kuu jooksul, teatas Pekingi kõrge kosmoseametnik teisipäeval.

Hiina kosmoseagentuuri CNSA asedirektor Sun Laiyan ei soovinud stardikuupäeva veel avalikustada.

“Mis puudutab stardikuupäeva, siis pole kohane liiga palju öelda. Me lihtsalt ütleme, et start toimub aasta teisel poolel,” ütles Sun AFP-le.

“Praegu teeme aktiivselt ettevalmistusi peale nelja edukat mehitamata kosmoselendu.”

Sun ei kinnitanud Hongkongi ajakirjanduse väiteid Shenzhou V raketi startimisest oktoobri keskel.

Ta ei soovinud ka öelda, kas esimese lennu teeb kaasa üks või kaks “yuhangyuan’i” ehk astronauti.

“Arvamused ajakirjanduses on ainult arvamused ning mitte väga täpsed,” ütles ta.

Sun esines Hiina lennundusfoorumil, mille ta korraldas riigikaitse teadus-, tehnoloogia- ja tööstuskomitee (COSTIND) peasekretärina.

Teised Hiina ametnikud ütlesid samal foorumil AFP-le, et kanderakett Pikk Rännak (Long March) 2-F ning kosmosekapsel Shenzhou (Taevane sõiduk) on juba toimetatud Jiuquani stardikompleksi Gansu provintsis.

“See on kosmoselaev. Selles projektis on palju muret ja riske. Me teeme nüüd ettevalmistusi. Me tahame tagada, et “yuhangyuan’id”, keda me üles saadame, tulevad ka turvaliselt tagasi,” ütles üks anonüümseks jäänud ametnik AFP-le.

“Ohutus on prioriteet. Me peame kindlustama projekti kvaliteedi,” lisas ta.

Hiina teatas eelmisel aastal, et esimeseks mehitatud lennuks valmistatakse ette umbes tosin astronauti. Nende hulgast valitakse välja kolm parimat ning lõplik otsus tehakse stardi eel.

Üks ametnik ütles, et Hiina esimese astronaudi nimi ei ole veel teada.