Helsingi-Vantaa lennujaam ehitatakse suuremaks: 20 miljonit reisijat peavad rohkem kõndima

 (14)
Helsingi-Vantaa lennujaam ehitatakse suuremaks: 20 miljonit reisijat peavad rohkem kõndima
Helsingi-Vantaa lennujaamWikimedia commons

Helsingi-Vantaa lennujaamas on kolm hoovõturada, otseühendus on 130 sihtmärgiga üle maailma, kogu Soome lennuliiklusest kulgeb sealt kaudu enam kui 90 protsenti, mis teeb umbes 16 miljonit reisijat aastas.

Nüüd on kuulutatud välja sellle lennujaama suurremont, mis maksaks 900 miljonit eurot. 2020. aastast alates oleks lennuliiklus veelgi paremini korraldatud ja eesmärgiks on reisijate arv tõsta üle 20 miljoni. Täna pannakse ümberehituse nurgakivi paika.

Suurim muutus oleks see, et edaspidi tullakse lennuväljale läbi ühe ja sama ruumi. Aula asuks parkimismaja peal. Rong, bussid ja taksod saabuksid samasse transpordisõlme, ka terminalide numbrid 1 ja 2 kaoksid, sest edaspidi oleks nad lihtsalt sama terminali kaks tiiba.

Rongiühendus lennujaamaga avati mullu:

Jalgsimatka pikkus lennujaama hoones paraku seetõttu ka pikeneb, kirjutab Helsingin Sanomat. Finavia saab seevastu avada uusi väravaid lendudele. Reisijate arvu kasv üle 20 miljoni tähendaks ka vähemalt 5000 uut töökohta.

Raha ümberehitusele tuleb laenudest, aga võib eeldada, et kasvav lennureisijate arv võimaldab jaamal peagi ka laenud tagasi maksta. Euroopa Komisjon on teinud selgeks, et riigi abi lennujaamade arendusele on ebasoovitav.