Heitgaasid tapavad palju rohkem inimesi kui liiklusõnnetused

 (16)
Heitgaasid tapavad palju rohkem inimesi kui liiklusõnnetused
Foto: REUTERS

Heitgaasidest johtuv reostus tapab Suurbritannias aastas kaks korda rohkem inimesi kui kõik liiklusõnnetused kokku, väidavad eksperdid.

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi MIT uurijate osutusel sureb igal aastal 5000 inimest enneaegselt tõbedesse nagu kopsuvähk ja südamehaigused, mille põhjustajaks on heitgaasid, vahendab The Daily Telegraph.

Lennukite heitgaasid nõuavad igal aastal täiendavad 2000 inimelu ning Euroopa energia- ja tööstussektori ettevõtete tekitatav reostus kergitab õhureostusega seotud surmade koguarvu Suurbritannias 19 000'le aastas.
Võrdluseks võib tuua riigi ametliku statistika, mille kohaselt hukkus 2010. aastal liiklusõnnetustes 1850 inimest.

Uurimust juhtinud professor Steven Barrett ütles: "Paistab nii, et maanteeliiklusest johtuv õhureostus tapab aastas rohkem inimesi kui liiklusavariid.

Küll aga kalduvad need, kelle tervist õhureostus on rikkunud, surema vaid umbes kümme aastat keskmisest eeldatavast elueast varem, samas kui liiklusavariides hukkuvad laias laastus keskealised inimesed, mistõttu on tõenäoline, et liiklusõnnetused hävitavad kokkuvõttes rohkem eluea-aastaid kui õhureostus."

Hinnangute koostamiseks kõrvutasid uurijad gaaside atmosfääriringluse mudeleid tervishoiustatistika ja kliiniliste uuringute tulemustega.

Ajakirjas Environmental Science and Technology ilmunud uurimus annab mõista, et 40 protsenti ühest peamisest reostuskomponendist — kuni 2,5 mikromeetrise läbimõõduga tahketest osakestest — ei pärine Suurbritanniast, vaid piiri tagant.

Harvardi rahvatervishoiuteaduskonna teadlaste eraldine uurimus näitab, et pikaajaline kokkupuude õhureostusega tõstab mitmesuguste terviseprobleemide ilmnemise riski eakatel.

Teadustöö, mis ilmus ajakirjas PLoS ONE, sedastas, et iga õhureostuse määrale lisanduv kümme mikrogrammi reosaineid kuupmeetri kohta vastab diabeediga haiglasse sattumise riski kuueprotsendilisele, hingamisteede- ja kopsuhaiguste nagu kopsupõletik riski neljaprotsendilisele ning südamehaiguse või -rabanduse riski kolmeprotsendilisele kasvule.

Teist uurimust juhatanud professor Joel Schwartz kommenteeris: "Erinevus maapiirkonna ja tiheda asustusega linna vahel on tõenäoliselt viis kuni kümme mikrogrammi kuupmeetri kohta. Toodud protsendid näitavad, milline vahe on puhtas maapiirkonnas ja tugevalt reostunud linnatsoonis elamise vahel."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.