Härma: loodame sel aastal vaktsineerida pooled eestlased

 (135)
Terviseameti pressikonverents
Terviseameti pressikonverentsFoto: Kiur Kaasik

Terviseameti suur eesmärk on loomulikult koroonaviiruse vastu vaktsineerida kõik eestlased, ent selleks aastaks on plaanid märgatavalt väiksemad.

„Et nakkushaigust elimineerida, oleks vaja ikka üle 95% hõlmatust, kuid praegu piisab ka, kui vanemaealistel inimestel on kaitse. Nooremaealised inimesed põevad koroonat üldjuhul kergelt ja nende seas ei ole nii palju hospitaliseerimisi,” ütles Fortele terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma.

Härma sõnul loodab ta, et selle aasta jooksul õnnestub vähemalt 40% inimesi vaktsineerida. „Ka see annab juba kindlasti mingi karjaimmuunsuse efekti,” märkis ta.

Palju optimistlikumalt ennustas Tartu ülikooli peremeditsiini kaasprofessor ja perearst Marje Oona.

„Loodan, et enamik Eesti inimesi saab vaktsineeritud 2021. aasta kolmandaks kvartaliks,” ütles Oona.

Millal võiks aga kriisiolukorrale lõppu ennustada?

„Siis, kui riskirühmade inimesed on kaitstud ja tervishoiusüsteemi koormus väheneb nii, et plaaniline ravi on täies mahus taastatud. Siis peaks hädaolukord lõppema ja kui midagi uut peale ei tule, taastuma ka ehk normaalne töö ja põhitegevused,” pakkus Härma.

Marje Oona arvas, et tema igapäevaelu, sh tööelu, muutub pandeemia-eelsega võrreldavaks siis, kui haiguspuhang Eestis läbi saab. „Loodan seda toimuvat ka 2021. aasta jooksul,” ütles ta.

Eestis on praeguseks vaktsiini esimese doosi saanud 13 338 inimest.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!