Gorilla-klaasi tugevust aitab mõõta Tartu teadlaste programm

 (3)
Gorilla-klaasi tugevust aitab mõõta Tartu teadlaste programm
Foto: Tartu ülikooli doktorandid mõtlesid välja matemaatilise mudeli ja sellel põhineva arvutiprogrammi, mis eemaldab klaasi tugevuse mõõtmisel laserikiire paindumise mõju. (Foto: Flavio/ Flickr Creative Commons)

Nutitelefoni, nuhvli, sülearvuti või muu multimeediaseadme ekraan, millelt praegu neid ridu loed, on suure tõenäosusega kaetud kaitseklaasiga, mida toodab maailmakuulus ettevõte Corning. Corningu keemiliselt karastatud alumiinosilikaatklaasid ehk nõndanimetatud Gorilla klaasid katavad muu hulgas Aceri, ASUS-e, Delli, HP, HTC, Lenovo, LG, Motorola, Nokia ja Samsungi ekraane.

Vahendab ERR Novaator

Nende kaitseklaaside purunemiskindlust aitab Corningul arvutada ka Tallinna tehnikaülikoolist välja kasvanud firma GlasStressi aparaadid. Mõõteseadmete veelgi täpsemaks ja töökindlamaks muutmiseks on Tartu ülikooli noored teadlased – Siim Hödemann ja Andreas Valdmann – välja mõelnud uudse teooria ja sellel põhineva tarkvara.

GlasStressi hajunud valguse polariskoop SCALP ehk SCAttered Light Polariscope on maailmas ainulaadne seade, mis määrab karastatud klaasi tugevust väga täpselt ja kiiresti ilma klaasi kahjustamata.
Loe edasi siit