Globaalne uimastikomisjon: sõda uimastitega on soodustanud HIV-pandeemiat

 (23)
Globaalne uimastikomisjon: sõda uimastitega on soodustanud HIV-pandeemiat
AFP/Scanpix

Maailma valitsused on sõjas uimastitega alla jäänud ning õhutanud selle käigus HIV-pandeemiat, sedastas reformimeelseid poliitikuid ja eksperte koondav ajutrust 26. juunil ‒ rahvusvahelisel uimastite kuritarvitamise ja salakaubastamise vastasel päeval.

Globaalne uimastipoliitika komisjon GCDP kritiseeris riike, mis vangistavad mittevägivaldseid uimastitarvitajaid ja neid avalikest tervishoiuteenustest eemale peletavad, vahendab Birmingham Maili põhjal Kanepitemp.

Aruandes pealkirjaga "Sõda uimastitega ja HIV/AIDS: kuidas uimastipruukimise kriminaliseerimine õhutab globaalset pandeemiat" (The War on Drugs and HIV/AIDS — How the Criminalisation of Drug Use Fuels the Global Pandemic; PDF, 24 lk) mõistab komisjon hukka uimastiseaduseid jõustavate poliitiliste meetmete märkimisväärset edutust uimastipakkumise pärssimisel kogu maailmas.

Komisjon osutas, et heroiini ja muude illegaalsete opioidide pakkumine on kogu maailmas viimastel kümnenditel kasvanud rohkem kui 380 protsenti.

Seotud lood:

Aruande autorid tunnustavad sõltuvust tervishoiuprobleemina käsitlevaid riikide nagu Austraalia, Portugal ja Šveits, kus uimastikasutajate HIV-nakatumus on peaaegu nulli viidud.

Teravad kriitikanooled on suunatud aga selliste riikide poole nagu Ameerika Ühendriigid, Hiina, Venemaa ja Tai, kus teaduslike tõendite eiramine ja tõenduspõhistele HIV-ennetusprogrammidele vastutöötamine on tekitanud praeguse katastroofilise olukorra.

Komisjoni liikmed rõhutasid ka uimastisõja soodsat mõju organiseeritud kuritegevuse kasvule ning näitasid üksipulgi, kuidas uimastisõda on HIV-i ülemaailmsele levikule kaasa aidanud.

Autorid väitsid, et hirm vahistamise ees on ajanud uimastikasutajad põranda alla kõrge riskiastmega keskkondadesse, eemale HIV-testimisest ja ennetusteenustest.

Steriilsete süstalde kättesaadavuse piiramine uimastikasutajatele on soodustanud süstalde ühiskasutust, lisasid komisjoni liikmed.

Samuti rõhutasid nad, et tõestatult tõhusatesse HIV-ennetusstarteegiatesse panustamise asemel raisatakse niigi nappe ühiskondlikke ressursse kahjulike ja mittetulemuslike uimastiseaduste jõustamise pingutustele.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.