Geokeemik: Kolumbus vallandas Uue Maailma avastamisega väikese jääaja

 (15)
Selline oli Kolumbuse saabumine Uude Maailma kunstniku nägemuses
Selline oli Kolumbuse saabumine Uude Maailma kunstniku nägemusesWikipedia.org

1492. aastal jõudis Cristopher Kolumbus Ameerikasse ja vallandas sellega sündmusteahela, mis päädis olulise kliimajahenemisega Euroopas. Just sellise teooriaga on välja tulnud Stanfordi ülikooli geokeemik Richard Nevle koos oma kolleegidega.

Nevle'i hinnangul tõi Kolumbuse merereisidele järgnenud Ameerikasse rännanud maadeavastajate hord kaasa kohaliku rahvastiku massilise hävingu. Selle tagajärjel jäi suur osa lagedaks haritud maast hooldamata ning kasvas metsa. Nendele aladele kasvanud puud võtsid aga atmosfäärist miljardeid tonne süsihappegaasi. See omakorda kahandas atmosfääri soojapidavusvõimet ning jahutaski kliimat, tõdes Nevle Ameerika Geoloogia Seltsi koosolekul, vahendavad ERR Teadusuudised.

Nevle lähtus oma väidetes Antarktika jääs talletunud infost. Nimelt on seal täheldatav märkimisväärne langus atmosfääris sisalduva süsihappegaasi tasemes just 16. ja 17. sajandil. Nevle'i hinnangul võis nii ulatuslik kasvuhoonegaaside vähenemine atmosfääris aidata vabalt kaasa pärast keskaega Euroopat tabanud väikese jääajana tuntud üldisele temperatuurilangusele.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!