Geminiidide tähesadu ilmestab jõulukuist öötaevast

 (7)
Geminiidide tähesadu ilmestab jõulukuist öötaevast
AP/Scanpix

Uudiseid kosmiliste vaatemängude vallast: nädala algupoolel jõuab oma iga-aastase ringreisiga Maa lähistele geminiidide meteoorisadu, et anda hunnitu jõuluetendus. Astronoomid peavad seda aasta saagikaimaks meteoorisajuks, mille raames kihutab tunnis üle öötaeva enam kui sada meteoori.

Parim aeg meteoorisaju vaatlemiseks on öösel vastu teisipäeva. Kõige muljetavaldavam on sadu põhjapoolkeral, kus seda on palja silmaga lihtne näha, vahendab AP.

Geminiidid kujutavad endast taevaseid rususid, mille hoovuse Maa igal detsembril läbib. Rusuvool pärineb taevakehalt 3200 Phaeton, mis oli arvatavasti kunagi asteroid ja mida nüüd peetakse väljasurnud ehk jääkatte kaotanud komeediks. Meteoore, rahvakeeli langevaid tähti, võib ilmneda kõikjal, ent need paistavad lähtuvat Kaksikute (lad Gemini) tähtkujust, millest tuleb ka nende koondnimetus.

Meteoorid tekivad, kui rusuosakesed sisenevad atmosfääri ja põlevad ära. See on protsess, mis eemalt paistab nagu tulepallidega pommitamine.

Mõned meteoorid peaksid NASA kinnitusel selge taeva korral näha olema vahemikus 12.-16. detsember.

Tähesadu võib pidada eelmänguks täielikule kuuvarjutusele, mille algus on 21. detsembri hommikul vaadeldav ka Eestis. Täisvari ilmub Kuule kell 08.32, täisvarjutus algab 9.40. Tegemist on tänavuse aasta ainsa kuuvarjutusega.

Jälgi Forte teadusuudiseid ka Twitteris!