Geenid näitavad, et peaaegu iga vähkkasvaja on ainulaadne

 (15)
Geenid näitavad, et peaaegu iga vähkkasvaja on ainulaadne
Foto: Wikipedia, vabakasutuseks

Üheksa uue geeni leidmine kergitas teadaolevalt rinnavähiga seonduvate geenide koguhulga neljakümnele, mis tähendab, et too haigus on geneetiliselt äärmiselt keeruka loomuga.

Ajakirjas Nature äsja ilmunud uurimus on üks osa rahvusvahelisest algatusest eesmärgiga sekveneerida mitmesuguste vähktõbede genoome. Rinnavähi-uurijad analüüsisid geene saja rinnavähi-patsiendi genoomides, vahendab Futurity.org.

Vähianalüüsid näitasid, et eri juhtudel käivitasid kasvajarakkude vohamist isesugused muteerunud, vähki põhjustavad geenid e juhtgeenid (ingl driver genes), mis Austraalias tegutseva Queenslandi ülikooli kliiniliste uuringute keskuse esindaja professor Sunil Lakhani osutusel viitab rinnavähi äärmuslikule geneetilisele keerukusele.

"Selle keerukuse tagajärgede mõistmine on oluline, kui soovime välja töötada ratsionaalsemaid ravimeetodeid," selgitas ta.

Uurimuse tagamõtteks oli tema sõnul kaardistada rinnavähiga seonduvate geneetiliste muutuste n-ö maastikku, keskendudes eelkõige selle väljaselgitamisele, millised konkreetsed geenid ajendavad rinnarakke vähilisteks moonduma.

"Oleme viimasel ajal hakanud mõistma, et "rinnavähk" ei ole üks haigus; sellel on mitu isesugust alltüüpi," osutas prof Lakhan. "Küll aga näitab meie uurimus, et erinevused patsientide vahel ning haiguse vormide mitmekesisus on arvatust palju suuremad.

Seotud lood:

Ehkki 28 juhul sajast oli mutatsiooni käivitajaks üksainus juhtgeen, esines ka selliseid juhtumeid, kuis juhtgeene oli kuni kuus. Vähktõve kujunemisega seondus 40 erinevat vähigeeni 73 eri kombinatsioonis — seega on peaaegu iga vähijuhtum ainulaadne.

Taoline tõdemus annab mõista, et pakkumaks tõhusaid individuaalseid raviplaane, peame koguma ja kasutama võimalikult põhjalikku informatsiooni iga vähi alltüübi kohta ning kombineerima seda iga vähipatsiendi genoomi ainulaadsete iseärasustega.

See kujutab endast suurt väljakutset, kuid hakkab mutatsioonide täppisründamiseks uusi võimalusi pakkudes loodetavasti tulevikus võimaldama paremaid ravitulemusi."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!