Füüsikud tegid selgeks, miks kohv nii kergesti tassist maha loksub

 (51)
Füüsikud tegid selgeks, miks kohv nii kergesti tassist maha loksub
Foto: Andres Putting

Vedelike dünaamikat uurivad füüsikud California ülikoolist on jõudnud selgusele, miks kohv on tüüpilistel juhtudel nii aldis maha loksuma – tüüpilise kohvitassi mõõtmetest tingitud kohvi omavõnkesagedus langeb kokku inimese käimisest tingitud tassi võnkesagedusega.

Füüsika ei ole ainult "raketiteadus". Seda saab kasutada ükskõik kus. Mitmete tuntust kogunud füüsikute meelisajaviiteks on olnud just argielus ilmnevate süütuna näivate nähtuste taga peituvate põhjuste avastamine, selgub ERR teadusuudistest.

Seega pole ime, et California ülikoolis resideerival vedelike dünaamikat uurival füüsikul Rouslan Krechetnikovil ühel matemaatika konverentsil pilk tema kolleegide kohvitassidele jäi.

Üleüldises melus märkas ta koos magistrandi Hans Mayeriga, et tasside transportimine ilma nende sisu üle ääre loksutamata valmistas ka suurema pingutuse korral tõsiseid probleeme.

Kuigi selle põhjus võib tunduda triviaalne, toob selle taga laiuv raamistik kokku terve rea erinevaid väiksemaid nähtusi. Biomehaanikale ehk vanusest, soost ja tervisest sõltuvale käimisstiilile lisanduvad vedeliku pindpidevus, kohvitassi täpsed mõõdud ning käimisest lähtuvad kiirendused ja ilmnevad jõud. Nad otsustasid nähtuse luubi alla võtta laboritingimustes.

Loe pikemalt ERR teadusuudistest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.