FOTO: NASA maandub veealusel "asteroidil"

 (1)
FOTO: NASA maandub veealusel "asteroidil"
Foto: AFP

Eile maandus NASA meeskond "asteroidil" — mis asub ligi 20 meetri sügavusel vee all! Tegelikult katsetavad USA kosmoseagentuuri programmi NEEMO 15 liikmeid hoopis seda, kuidas inimesed võiksid ühel päeval asteroide külastada, veetes selleks 13 päeva allveelaboratooriumis Florida Keysi riikliku merekaitseala territooriumil.

Sukeldujad — teiste hulgas too, kes artiklit illustreerival fotol lõastatud ankru toel ronib, on projektiks valmistunud juba mitu kuud Key Largo saarest 5,6 kilomeetri kaugusel asuvas, USA riiklikule ookeani- ja atmosfääriametile kuuluvas allveejaamas Aquarius Reef Base, vahendab National Geographic.

Alates 2001. aastast on äärmuslike keskkondade operatiivkoolitusgrupp NEEMO (ingl NASA Extreme Environment Mission Operations) Aquariusel läbi viidud 14 õppetsüklit, mille raames on reeglina treenitud astronaute töötama kosmosesüstikute ja rahvusvahelise kosmosejaama ISS pardal. Eile alanud missioon on järjekorras alles teine, mille peamiseks eesmärgiks on süvakosmose uurimiseks loodud uue varustuse ja toimimiskontseptsioonide katseline kontroll.

Konkreetselt püüab NEEMO 15 õpetada astronautidele seda, kuidas liikuda Kuu või Marsiga võrreldes suhteliselt väikeste ja seega peaaegu gravitatsioonipriide Maa-lähedaste asteroidide pinnal ning neist pinnaseproove võtta.

Seotud lood:

Siiski ei kavatseta seekord testida konkreetseid ankruid, mida asteroididel kõndijad pruukida võiksid, kuna vastav tehnoloogia on alles arenduse algusjärgus. Selle asemel analüüsitakse NEEMO 15 raames erinevaid ankurdusvõimalusi ja seda, kui hästi inimesed nendega suhestuvad.

“Enamasti kasutatakse asteroidi pinna matkimiseks merepõhja,” selgitas NEEMO 15 projektihalduri asetäitja Steve Chappell. Teisal asendavad kõvemaid pindu kiudklaasist “kaljuseinad”.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.