Falkirki ratas - lift, mis tõstab terve laeva ühest kanalist teise

 (24)

Falkirki ratas on maailmas ainulaadne laevalift Šotimaal, mis tõstab laeva Forthi ja Clyde'i kanalist 24 meetrit kõrgemale kanalisse, millest laev peab veel kahe lüüsi abil jõudma 11 meetrit kõrgemal asuvasse Unioni kanalisse.

Tegemist oli osaga aastatuhande vahetuse suurprojektidest Suurbritannias, mis valmis 2001. ja avati kuninganna Elizabeth II poolt pidulikult 2002. aastal.

Veidi teise nurga alt vaadatuna:

Liftiratta diameeter on 36 meetrit, kusjuures kumbki gondel sisaldab 360 000 liitrit vett, võimaldades laevadel nendesse sisse ja välja sõita. Maksma läks ta 17,5 miljonit naelsterlingut, olles küll osa palju suuremast, 84,5 miljoni naelsterlingu suurusest projektist. Enam kui kolmandik sellest maksis kinni National Lottery. Projekti peaarhitektiks oli Edinburghi disainer Tony Kettle, kes arendas ideed edasi väidetavalt oma tütre legodega mängides.

Seotud lood:

Niimoodi teda ehitati:

Väidetavalt kulutab lifti mootor iga tõste jaoks sama palju elektrit kui kulub kaheksa veenõu keema ajamiseks - 1,5 kilovatt-tundi nelja minutiga.

Inglismaal on vastu pakkuda ka üks teine laevalift, kuid Andertonis juba 1875. aastal valminud konstruktsioon töötab veidi teisel põhimõttel: