Evolutsioon pöörati esmakordselt tagurpidi, kasvatades kärsaga kana

 (9)
See tibu on täiesti tänapäevane, kärsatu.
See tibu on täiesti tänapäevane, kärsatu.Foto: Ilmar Saabas

65 miljonit aastat evolutsiooni on tähendanud, et vee-elukatest ja alligaatoritest on saanud linnud. Nagu kanad. Nüüd õnnestus teadlastel tibu DNAs selliseid muudatusi teha, et noka asemel meenutab selle suu pigem alligaatorlikku kärssa.

Dinosaurustele pole teadlased veel kunagi nii lähedale jõudnud. Kui juba kanast alligaatorit teha osatakse, siis on järgmine etapp alligaatorist dinosaurus meisterdada, kirjutab The Telegraph. Sisuliselt pandi kana embrüotes arengupiirid peale just selles etapis, millest tänase kanani on evolutsioonil kulunud 65 miljonit arenguaastat.

Täna ei luba eetrilised põhjused teadlastel veel selliseid elukaid välja haududa lasta, ent Harvardi ülikooli evolutsioonibioloog Arhat Abzhanov unistab siiski, et millalgi on tal võimalik üks tõeline Maniraptora valmis kasvatada. Viimast peetakse umbes 10 000 tänase linnuliigi eellaseks.

Kõnealuse eksperimendi praktilised rakendused on kasulikud ka inimestele. Näiteks saab evolutsiooni tagasipööramisest õppides kohandada inimesi DNA abil paremini kohastuvateks meie aina muutuval Maal ning ravida laste sünnitraumasid.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.