Euroopa sõltumatult saarelt avastati miljoneid eurosid väärt haruldane aare

 (37)
Euroopa sõltumatult saarelt avastati miljoneid eurosid väärt haruldane aare
Keltide pühapaikReuters/Scanpix

Hobiarheoloogid avastasid La Manche'is asuvalt ja Briti kuningannale alluvalt Jersey saarelt muistsetele keltidele kuulunud aarde. Kokku koosnes see Kanalisaarelt leitud raske varandus 30 000 kuni 50 000 vanast mündist.

Briti pressi teatel on Jersey saare idaosast Grouville'i vallast leitud vanade müntide väärtuseks hinnanguliselt 3 kuni 10 miljonit naelsterlingit (3,75 kuni 12,5 miljonit eurot).

Spetsialistid arvavad, et mündid vermiti umbes aastal 50 e.m.a. ja need peideti lähenevate roomlaste eest. Mündid kuulusid Armoricas (tänapäeva Normandia ja Bretagne) elanud keltidele. Julius Caesari armee oli seotud tollal Gallia ja Britannia (tänapäevase Prantsusmaa ja Suurbritannia) vallutuskampaaniaga.

Kohalikud entusiastid Reg Mead ja Richard Miles leidsid aarde metallidetektoriga. See kaalus umbes 750 kilogrammi. Täpset leiukohta hoitakse saladuses. Mead on varasemate leidude ja kuulduste tõttu piirkonnas juba 30 aastat muistiseid otsinud.

AFP/Scanpix
Seotud lood:

Aarde leidjad ja maaomanik soovivad, et leid jääks nende kodusaarele.

“Tegu on rahvuvaheliselt ülimalt tähtsa arholoogilise leiuga. See annab märkimisväärse panuse keldi müntide uurimisse. Jersey'lt on ka varem leitud rauaajast pärit münte, kuid see leid teeb saare tõeliseks magnetiks antud valdkonna uurijate jaoks,” ütles arheoloog Olga Finch.

Jersey (Jersey murdes Jèrri) on saar La Manche'i väinas, üks Kanalisaartest. See kuulub Inglise kroonile, praegune valitseja on Elizabeth II Normandia hertsoginnana. Jersey ei kuulu Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriiki ega Euroopa Liitu.

Jersey pindala on 118,2 km². Ta on Kanalisaartest kõige suurem ja kõige lõunapoolsem. Tema kaugus Normandia rannikust Prantsusmaal on 22 km ja Inglismaa rannikust 161 km. Jerseyl elab ligi 100 000 inimest. Saare pealinn on Saint Helier.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.