Euroopa naised elavad meestest küll kauem, ent on haigemad

 (8)
Euroopa naised elavad meestest küll kauem, ent on haigemad
pettunud mees ja naine voodisiStockphoto

Euroopa naised elavad meestest kauem nii bioloogiliste kui käitumuslike eeliste tõttu, ent naiste pikemad elud ei pruugi sugugi tähendada ka paremat tervist. Nagu ilmnes dr Diego Vannuzzo esitatud kommentaaridest Euroopa kardioloogialiidu ESC tänavusel kongressil, kahandavad tubaka ja alkoholi kasvav pruukimine naiste hulgas sugudevahelist ealõhet.

Euroopa Liidu 27 riigis on naiste ja meeste surmade koguarv enam-vähem sarnane (2009. aastal 2 416 786 meest ja 2 418 048 naist), samuti sarnanevad kummagi soo esindajate eluea kestuse tendentsid, kuid naised surevad meestest kõrgemas vanuses ning huvitavaks parameetriks erinevuse hindamisel on eeldatav keskmine eluiga, vahendab MedicalXpress.com.

Eeldatav keskmine eluiga (ingl life expectancy) tähendab inimese prognoositavate eluaastate arvu tingimusel, et rahvastiku hulgas jäävad kehtima suremuse praegused easpetsiifilised määrad. 2008. aastal oli Euroopa riikide elanike eeldatav keskmine eluiga sünnihetkel 82,4 aastat naistel ja 76,4 aastat meestel — vanuselõhe oli tervelt kuue aasta laiune! Riikide vahel ilmnesid siiski märkimisväärsed erinevused; näiteks ulatus naiste eeldatav keskmine eluiga 77 aastast Bulgaarias 84,8 aastani Prantsusmaal, meeste oma 66,3 eluaastast Leedus 80 eluaastani Islandil. Soopõhine lõhe eeldatavates eluigades oli siiski täheldatav kõigis 27 riigis ning alati naiste kasuks — väikseim Islandil (3,3 aastat), suurim Leedus (11,3 aastat).

Meestel on tervena elatud aastate keskmine osakaal 85%, naistel aga 80%.

Kui aga võrrelda sünnist alates tervena elatud aastaid — s.t aastate hulka, mille vältel inimese tervis püsib eeldatavasti normi piires — soo alusel, on meestel tervena elatud aastate keskmine osakaal 85%, naistel aga 80%.

Erinevust eeldatava keskmise eluea ja sünnist alates tervena elatud aastate vahel nimetatakse eeldatavaks elueaks koos puudega (ingl life expectancy with disability). Proportsionaalselt on koos puudega eeldatava eluea näitaja rohkem kaldu naiste kui meeste kahjuks, ent absoluutnäitajate poolest elavad naised kauem kui mehed. Tervisepuude määr kuhjub hilisemas elus ning johtub umbes veerandil juhtudest südame-veresoonkonna haigustest.

Eeldatavate keskmiste eluigade lõhe peamisteks põhjustajateks on tubakas ja alkohol. Hiljuti ajakirjas Tobacco Control avaldatud uurimuse kohaselt moodustavad suitsetamisega seotud surmapõhjused umbes 40% soolisest lõhest suremuse üldarvestuses, samas kui alkoholiga seonduva suremuse osakaaluks soolises suremuslõhes hinnati üldiselt 20% Ida-Euroopas ja 10% mujal Euroopas.

Paraku suitsetab üha suurem hulk naisi ning seega soolõhe aheneb mitmel pool, näiteks Itaalias. Suitsetamine on naistele eriti kahjulik ning sellepõhiste suremusprognooside määr naiste juures märkimisväärsem, moodustades umbes 25%, nagu näitavad Itaalia südame-veresoonkonna haiguste epidemioloogia ja ennetamise projekti Progetto CUORE raames kogutud andmed ja äsja meditsiiniajakirjas Lancet avaldatud meta-analüüs.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.