Euroopa kosmoselaeva hakkab juhtima küberneetiline aru!

 (17)
Euroopa Kosmoseagentuuri tehnika kosmoses. Foto AP
Euroopa Kosmoseagentuuri tehnika kosmoses. Foto APScanpix

Briti teadlased arendavad Euroopa kosmoseagentuuri juures kosmoselaevu, mis suudavad ise otsuseid vastu võtta ning inimese kombel arutleda. Euroopa kosmoseagentuuri ESA toetusel töötavad Suurbritannia insenerid välja juhtimissüsteemi kasutamiseks tehiskaaslastes, uurimisrobotites ja iseend tüürida suutvates kosmoseaparaatides.

Sellised kosmoselaevad on õppimisvõimelised ning suudavad lahendada probleeme, lennu vältel ümber kohaneda, viia läbi remonttöid ning otsustada iseseisvalt, kuidas üht või teist ülesannet kõige paremini täita, vahendab The Daily Telegraph.

ESA vastavasuunalise uurimistöö üksikasjad ilmnesid lähinädalatel rahvusvahelisse kosmosejaama ISS varusid toimetama kavandatud automaattransportööride e ATV-de (ingl Automated Transport Vehicle) lansseerimiseks valmistumise käigus.

Tehisliku mõistusega juhtimissüsteemide arendamise projekti juhtiv autonoomsete juhtimissüsteemide ekspert, Southamptoni ülikooli professor Sandor Veres ütles, et selline tehnoloogia võib kunagi leida rakendust ka inimestest koosneva meeskonnaga kosmosesõidukites.

Prof Veres avaldas arvamust, et esmalt võetakse tehisarukad süsteemid kasutusele siiski inimesteta robotlendudel, ning et üldse kahandavad need suuresti vajadust inimesi kosmosesse läkitada.

„Sidesatelliidid ja kosmoseuurimislennud, mis praegu nõuavad ööpäevaringset inimjuhtimist Maalt, saaksid toimida iseseisvalt, mis kahandaks märkimisväärselt kulusid,“ rääkis prof Veres. „ATV-d kujutavad endast liikumisvahendite järgmist põlvkonda.“

„Oleme näidanud, et otsustusprotsessi prioriteetide järjestamisega moel, milleks seni olid võimelised vaid inimesed, saavad nüüd piiratud teadmisi nõudvates valdkondades hakkama ka masinad,“ selgitas prof Veres, lisades, et uudne süsteem võiks koguni olla suuteline pöörduma veebi, lugema ajakohastatud teavet ning sellest õppust võtma.

Et kosmosesõiduki juhtsüsteem, nn sysbrain suudaks hoomata uusi juhendeid või uut teavet, on prof Veres püüdnud seda arendada mõistma loomulikku inimkeelt. Tulemuseks võib olla inglise keelt mõistev küberneetiline kosmosepiloot, keda pole vaja spetsiaalselt programmeerida.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!