Erafirma lendab esmakordselt Kuu peale staapi ehitama

 (30)
SpaceX Falcon 9 rakett Kuu poole suundumas
SpaceX Falcon 9 rakett Kuu poole suundumas

Astrobotic Technology on broneerinud 2013. aasta detsembriks lennu Kuule eraraketis SpaceX Falcon 9, millega kavatsetakse Maa kaaslasele katselaagriks tarvilik sisseseade kohale transportida. See on ühtlasi esimene erakosmoselend, mille SpaceX korraldab.

SpaceX’i omanik on Elon Musk ning Astrobotic Technology on nende esimene klient, esimene ettevõte, kellele nad kosmoselennuks pileti on müünud, vahendab Discovery. Pittsburghis tegutsev firma on Kuu peale oma kulguri ning jaamakese püstitamisest äärmiselt huvitatud, kuna käimas on erafirmade vaheline võiduajamine ses asjus. Võitja saab preemiaks 32 miljonit dollarit.

Falcon 9 pardal on nii palju ruumi, et Astrobotic Techonologies seda oma kolaga täielikult täita ei suudagi. Vaba mahtu on veel 240 naela jagu, mida müüakse huvitunuile edasi hinnaga 700.000.- dollarit naelast. SpaceX’i Falcon 9 on juba kaks korda kosmoses käinud ning just sellistega kavatseb NASAgi oma missioone edaspidi ette võtta, nii kauba kui astronautide transportimiseks.

Kuule suudab Falcon 9 viia umbes kolm tonni kaupa, Marsile kaks. Tasu küsib SpaceX ühe lennu eest vahemikus 49,9 kuni 56 miljonit dollarit. Sõltuvalt koorma mahust ning sihtpunkti kaugusest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!