ENNUSTUS: 2030. aastaks kaovad pooled senised töökohad maailmas

 (56)
ENNUSTUS: 2030. aastaks kaovad pooled senised töökohad maailmas
Foto: EPA / ScanPix

Tehnoloogilised arengud on inimkonnale palju andnud, aga senisest paremini või tõhusamalt funktsioneerivad laialt kasutusel leiutised muudavad inimese rolli paratamatult vähem tähtsaks. Futurist Thomas Frey ennustab, et 2030. aastaks kaovad seetõttu pooled senised töökohad ehk kaks miljardit inimest peab endile uusi rakendusi otsima.

Mõistagi tekib samal ajal ka uusi töökohti, aga need erinevad üsna palju olemasolevatest, muutes "ülemineku" paljudele raskeks, kirjutab DVICE.

Milliseid muutusi Frey täpsemalt ette näeb?

Energiatööstus

Praegune energiatööstus on kulukas, ebatõhus ja keskkonnale tavaliselt ühel või teisel moel kahjulik.

2030. aastal eelistatakse pigem mikrovõrke, kus elukoht toodab näiteks päikese, tuule või maagaasi põhjal enamuse vajaminevast energiast ning omad võrgud on ka näiteks kogukondadel ja linnadel.

Kivisüsi enam ei kaevandata; sellega seotud alad kahanevad ja muutuvad suuresti.

Autotööstus

Sõidumasinad kulutavad naeruväärselt aega, energiat ja raha. Enamus autoomanikest lasevad neil 90% ajast niisama seista. Maanteel on 80% tühja pinda isegi tipptunniliikluses. Igapäevane tunniajane töölesõit tähendab, et kolm nädalat aastas veedata oma elust roolis istudes. Ja autoõnnetused tapavad või vigastavad 50 miljonit inimest aastas.

Tulevik kuulub selgelt isejuhtivatele, mitme reisijaga autodele. Kuna need juba eksisteerivad, pole selliste kasutuselevõtt 20 aasta jooksul probleem.

See tähendab: kaovad bussid, taksod, kullerid, enamus bensiinijaamu ja autoparandusi. Sõidumasinaid on liikvel üldse palju vähem, sest igaühes istub rohkem reisijaid.

Haridus

Meie haridussüsteemi alus on õpetaja, kes annab aastast aastasse aina samu loenguid või tunde. Ta võiks selle asemel materjali salvestada ja midagi põnevamat teha. See võimaldaks tutvuda materjali ühtlasi enda valitud kohas ja ajal, suurendades olulisest infost kasu saajate arvu, kuna neid ei pea samasse ruumi kokku tooma.

Osad maailma tippkoolid nagu Stanford ja MIT pakuvad juba netipõhiseid tasuta kursusi, mis muudab tohutud aja- ja rahakulud diplomi saamiseks (ja veel tähtsam: millegi omandamiseks) ebavajalikuks.

Tootmine

3D-printerid arenevad ruttu; need võivad juba lähitulevikus väikesed ja keskmised tootmisülesanded täiesti üle võtta. Nendega ei toodetaks vaid kodus vajaminevaid esemeid, vaid kõike riietest isegi toiduni ja miks mitte tervete hooneteni.

Siis poleks vaja enam poode: lihtsalt otsige võrgust vajalikud failid, vajutage nupule ja vajalik kraam väljub 3D-printerist nagu võluväel. Siin tekiks uusi töökohti disaineritele ja 3D-printerite tootjatele ja tehnilisele toele.

Robootika

See on eriti mõistuspärane: jätke robotitele kõik igavad, räpased ja ohtlikud ülesanded. Robootikale toetuvad juba paljud valdkonnad nagu mäetööstus, kalastamine, põllumajandus, turvalisus, sõjavägi jm.

Masinad muutuvad aina targemaks, odavamaks ja mitmekülgsemaks, nii et peagi jõuavad need kindlasti ka kodustesse majapidamistesse.

***

Tehnoloogilisteks arenguteks kulub enamasti palju rohkem aega kui arvata võiks. Vähemate töökohtadega maailm ei tähenda tingimata nälgivaid leegione, vaid vähem tööd ja samas paremat elukvaliteeti kõigile.

Inimesed on elanud seni nõnda, et kõik peale ülirikaste kulutavad suure osa ajast ülesannetele, mis on lihtsalt vaja ära teha. Tehnoloogia on võimaldanud muuta tavaliseks 8tunnised tööpäevad, vabad nädalavahetused ja isegi igaaastased puhkused. Ilmselt võib seda oodata ka tulevikus, et inimkonna elu muutub lihtsalt tõhusamaks ja võimaldab nautida rohkem nii töö vilju kui ka vaba aega.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.