Enne inimestest astronaute saadetakse Marsile mikronaudid! Kes need on?

 (12)
Kosmosesond on mehitatud 3 elusorgamismide rühma kuuluva liikmega - batkerid, arhed ehk ürgid ja eukarüoodid ehk päristuumsed. Pilt The Planetary Society
Kosmosesond on mehitatud 3 elusorgamismide rühma kuuluva liikmega - batkerid, arhed ehk ürgid ja eukarüoodid ehk päristuumsed. Pilt The Planetary Society

Teadlased soovivad katseliselt tõestada, et elu võib ühelt planeedilt teisele kanduda. Eksperimenti kavandades tugineti arvamusele, et loodus ise pakub teatavat liiki kosmosesonde, mis vähemalt põhimõtteliselt suudavad mikroorganisme läbi kosmose transportida, näiteks Marsilt Maale. Looduslikeks kosmosesondideks on suured kivimitükid, mis paiskuvad kosmosesse suurte meteooritabamuste tagajärjel.

Nüüd saadavad teadlased mõned mikroorganismid Maalt Marsi kuule Phobosele ning lasevad neil sealt Maale tagasi lennata, kirjutab Imeline Teadus.

Meteoriidid ja kosmosest pärinev tolm pommitavad Maad pidevalt. Suur osa meteoriite pärineb asteroididelt, kuid mõned üksikud võivad olla saabunud ka meie naaberplaneetidelt. See võib juhtuda pärast suuri tabamusi. Kui näiteks Marssi rammib suur meteoor, paiskub kosmosesse tuhandeid tonne kivimit. Mõned tükid hakkavad lõpuks Päikese ümber tiirlema. Ja pärast miljoneid aastaid kestnud ringirändamist võivad nad jõuda ka Maale.

Kui need kivimürakad sisaldavad mikroorganisme, kes on suutnud pikale teekonnale vastu pidada – ehk seetõttu, et oskavad vajuda talveunne – ja lisaks elavad üle ka Maale langemise, võib elu tõepoolest jõuda Marsilt Maale. Samamoodi on võimalik elu Maalt Marsile ja Veenusele viia.

Haarav ülevaade teadlaste suurejoonelisest elusorganismide Marsi kuule saatmise katsest ilmus ajakirja Imeline Teadus/Tarkade Klubi 2011. aasta oktoobri numbris. Artikkel oli kaheksal leheküljel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.