Elustiilimuutused aitavad alandada vere rasvasisaldust


Elustiilimuutused aitavad alandada vere rasvasisaldust
Foto: Ilmar Saabas

Tervislik eluviis võib oluliselt alandada veres olevate triglütseriidide taset. Tegemist on veres sisalduva rasvaga, mille kõrge hulk seostub vastavalt Ameerika Ühendriikide Südame Assotsiatsiooni andmetele südamehaiguste ja teiste terviseprobleemide tekkega. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Circulation.

Umbes kolmandik kõigist Ameerikas elavatest täiskasvanutest omavad kõrgenenud triglütseriidide taset, defineerituna vastavalt enam kui 150 mg/dl. Vastavat taset saab 20-50 % ulatuses alandada, asendades ebatervislikud küllastatud rasvad oma toidulaual tervislike küllastamata rasvadega, olles füüsiliselt aktiivne ja pidades kinni tervislikust kehakaalust. Sellise järelduse teinud töö autorid analüüsisid 30 viimase aasta jooksul avaldatud enam kui 500 rahvusvahelist uurimust, vahendab ERR Teadus.

Kliinilisest aspektist oleksid optimaalsed triglütseriidide tasemed alla 100 mg/dl. Kuivõrd kolesterooli korral on elustiili meetmed küll olulised, aga ei pruugi olla lahenduseks, on kõrged triglütseriidide tasemed sageli väga tundlikud elustiili muudatustele (ülekaalulistel kaalu kaotus, muutused menüüs ja regulaarne füüsiline aktiivsus).

Need inimesed, kel on triglütseriidide tasemed kõrged, peaksid piirama toite, millele on lisatud suhkrut, mis sisaldavad trans-rasvu ja ka fruktoosi, oluline on ka alkoholi piiramine. Suhkrute tarbimist aitab vähendada magustatud karastusjookide piiramine oma igapäeva menüüs. Tähtis on, et toidulaual oleksid köögiviljad, madala fruktoosi sisaldusega puuviljad (sh greipfruut, maasikad, virsikud, banaanid), täisteraviljad ja tervislikud küllastamata rasvad (omega-3 rasvhappeid sisaldavad rasvased kalad).

Lisaks korrektsioonidele menüüs tuleb rõhku panna ka mõõduka intensiivsusega füüsiliselt aktiivsusele ja seda vähemasti 150 minutit nädalas.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.