Elevantide häälepaelte mõistatus lahendatud

 (8)
Elevantide häälepaelte mõistatus lahendatud
AFP/Scanpix

Ajakirjas Science ilmunud uurimus näitab, et elevandid suudavad infrahelisid tekitada täpselt samamoodi nagu inimesed kuuldavat kõnet. Tegu on teadaolevalt suurimate häälekurdudega, mis selleks võimelised on.

Teadlased avastasid esmakordselt, et elevantide peamine suhtlus toimub infraheli vahendusel 1980. aastate keskpaigas, nii kasutab elevandikarja juht seda tervele grupi liikumisjuhiste jagamiseks, vahendab ERR Teadus.

Isased elevandid peletavad sellega oma rivaale, mil nooremad hoiavad selle vahendusel oma emaga pidevalt sidet. Heli sagedus võimaldab sellel levida äärmiselt kaugele, kostes kuni 10 kilomeetri kaugusele.

Kuna tekitatav infraheli on napilt inimese kuulamisulatusest väljas, võib see elevandikarja läheduses viibides inimestel ebameeldivat tunnet põhjustada. Selle kuuldavaks muutmiseks tuleb lindistusi aeglasemalt esitada.

Samal ajal ei ole täielikult selge olnud, kuidas elevandid infraheli tekitada suudavad. Ühe juhtiva teooria kohaselt põhineb see regulaarsel häälekurdude ülikiirel kokkutõmbel ja lõdvestumisel. Täpselt samamoodi tekitavad kassid nurrumisheli.

Teise teooria kohaselt piisab vaid häälekurdude võnkumisest, kui õhk sellest läbi pressitakse.

Loe edasi ERR Teadusest!