Elektrituulikud on palju enamat kui üksikud kõrged mastid rahulikult pöörlevate tiivikulabadega

 (11)
Tuuletamm - puri püüab tuule kinni.
Tuuletamm - puri püüab tuule kinni.

Tänapäeval tehakse suuri jõupingutusi alternatiivsete energiaallikate leidmiseks, mis võiksid asendada naftat, sütt ja gaasi. Üheks populaarsemaks võimaluseks on tuuleenergia. Kuid elektrituulikud võivad olla palju enamat kui vaid üksikud kõrged mastid rahulikult pöörlevate tiivikulabadega.

Mitmel pool üle kogu maailma töötatakse praegu pingeliselt tuule taltsutamise uute meetodite loomisel. Ideede skaala ulatub heeliumiga täidetud balloontuulikutest ja suurtest tuult püüdvatest kevlarpurjedest kuni süsinikfiibermastide metsani, mis tuules kõikumisega elektrit toodavad, kirjutab Imeline Teadus.

NASA aeronautikasüsteemide analüüsi osakonnas (Aeronautical Systems Analysis Branch) töötava tuleviku tuuleenergia spetsialisti Mark D. Moore sõnade kohaselt on uute tuuleenergiaprojektide hulgas nii geniaalseid pioneerprojekte kui ka õnneotsijate optimistlikke lahendusi.

Meretuulik NOVA puhul on peetud silmas eeskätt aerodünaamikat.

“Kõik, mida me näeme, ei ole ühtemoodi tõsiselt võetav. Kuid tegelikult on palju inimesi, kelle tööd rajavad teed tehnoloogia valdkonnas, mis võib radikaalselt muuta meie tuulenergia kasutamise võimalusi,“ ütleb ta ja näitab meile ühte põnevat lahendust. See on kõrgel õhus hõljuv tuulik. “Õhus hõljuvatel tuulikutel võib olla suur tulevik, sest kõrgustes on tuule kiirus palju suurem ja püsivam. Kõrguse suurenemisel 80 meetrist kuni 500 meetrini tõuseb tuule kiirus poolteist kuni kaks korda ja 10 000 meetri kõrgusel on see 80meetrisest algkõrgusest juba 10 korda suurem,“ ütleb ta.

Ajakirja Imeline Teadus/Tarkade Klubi 2011. aasta novembri number tutvustas lugejatele tosinat uut tüüpi tuuleenergia tootmise moodust. Mõned neist lahendustest on alles joonestuslaual, kuid teised jällegi juba kasutuskõlbulikud. Alljärgnevalt tutvustame kahte uut tüüpi „tuulikut“.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.