Eksperiment: kas lambipirn tõesti jääb suhu kinni või on tegu müüdiga?

 (16)
LAMBIPIRN
Lamp.Foto: Sven Arbet

Paljud teavad anekdooti füüsikutest, kes endale kordamööda lambipirni suhu topivad, uskumata, et see sinna kinni jääb. Kas see tõesti nii on, et sisse läheb, aga välja ei tule, kommenteerivad Acceleristas füüsik Martin Vällik ja eksperimendi omal nahal läbi teinud Uku Tampere.

Anekdoot pärineb ilmselt matemaatikute varasalvest, sest loo käigus proovivad lambipirni suhu toppida kaks füüsikut, taksojuht, politseinik ja kirurg ning ainus kes e i katseta, on matemaatik.

Kuulajatel-lugejatel on muidugi nalja nabani ning neid, kes teadlaste kombel innustunud, on tõenäoliselt ka päris palju. Kuidas lambipirn suhu läheb, ja kas see sealt ka välja tuleb, seda saab vaadata Youtube’istki. Seda, et tegu võib olla ühe populaarsema katsega maailma ajaloos, kinnitab tõik, et üks hulljulge leidus meie toimetuseski!

Füüsik ja Skeptik.ee portaali eestvedaja Martin Vällik arvab, et tegu on lõbusa linnalegendiga: “Lugu on ju lõbus nagu paljud muud lood, mis oma sisult tõde ei pruugi olla. Pealiskaudsel otsingul oaistab, et see on linnalegend."

Loe lähemalt Acceleristast!