Einstein hakkab gravitatsioonilaineid otsima

 (29)
Kepleri kosmosekiiker leidis röögatu hulga ekspoplaneete
Kepleri kosmosekiiker leidis röögatu hulga ekspoplaneeteScanpix

Teadlased avaldasid viimaks plaanid kolmanda põlvkonna gravitatsioonilainete detektori ehitamiseks, mis on seni kasutusel olevatest ligikaudu 100 korda tundlikum – 2025. aastaks valmiva Einsteini-nime kandva kompleksi prognoositav maksumus on 790 miljonit eurot. Märtsis tagasilöögi saanud gravitatsioonilainete uurimisega tegelevad teadlased võivad viimaks taas kergemalt hingata.

Erinevalt LISA gravitatsioonilainete observatooriumi projektis osalemisest loobunud NASAst otsustas Euroopa astro -ja osakestefüüsika alast uurimistööd koordineeriv ASPERA Einsteini detektori rajamist jätkuvalt toetada, vahenab ERR. Senistest gravitatsioonilainete detektoritest tundlikum seade võimaldaks lisaks üldrelatiivsusteooria proovile panekule heita pilk ka varajasele universumile.

Peaaegu 20 aastat töös olnud esimese generatsiooni gravitatsioonilainete observatooriumid nagu LIGO ning TAMA300 ei ole neid seni registreerinud. Ennustatakse, et nende tundlikkus võimaldaks aegruumi lainetusi avastada vaid väga suure massiga kehade kokkupõrkel keskmiselt 10-50 aasta tagant.

Samasuguse tööpõhimõttega laserinterferomeetriat kasutav Einsteini teleskoop (ET) on oma eelkäijatest oma mõõtmete ning ehituse tõttu märgatavalt tundlikum, kuid ta kasutab nende registreerimiseks kolme kolmnurkselt ning maa-all paiknevat detektorit, mis asuvad üksteisest 10 kilomeetri kaugusel.

Igast sõlmpunktist tunneleid mööda välja saadetavad laserkiired põrkuvad teises sõlmpunktis oleva testmassiga, misläbi pöörduvad need algpunkti tagasi.

Loe pikemalt SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.