"Eia jõulud Tondikakul" – kas kakk oleks päästetud ka päriselus?

 (4)
EV100 koguperefilmi Eia jõulud Tondikakul esilinastus
EV100 koguperefilmi Eia jõulud Tondikakul esilinastusFoto: Karli Saul

On suurepärane, et äsja kinolinadele jõudnud lastefilm tõstatab looduskaitse temaatika! Filmis avastavad lapsed habekaku pesitsuspaiga, mida asutakse raietegevuse eest kaitsma. Kas näidatud tegevused ka reaalsuses samamoodi toimuksid, kommenteerib Tartu Ülikooli looduskaitsebioloog ERR-i teadusportaalis Novaator.

Hoiatus! Ära loe edasi, kui sa ei soovi teada, mis filmis lõpuks sai!

"Käisin lastega vaatamas vahvat loodusfilmi "Eia jõulud Tondikakul", mis oli kahtlemata üks viimase aja toredamaid kinoelamusi. Film tõi laste teadvusesse ohustatud liikide elupaikade kaitse vajaduse ning inspireeris ilmselt nii mõndagi last looduses rohkem ringi liikuma ja loomi tähele panema," kirjeldab Tuul Sepp zooloogiablogis Zooloogid 2.0 äsja avaldatud loo tausta. Ta jätkab:

Minugi 8-aastane poeg müttas möödunud nädalavahetusel kakkusid otsides koos tädipojaga tundide kaupa metsas, binoklid kaela ümber ning fotoaparaadid valmis. Matkameeste uhkeks saagiks oli udune pilt leevikesest.

Filmis avastavad lapsed habekaku pesitsuspaiga, mis filmi lõpuks kaitse alla võetakse, et keelata metsas raietegevus. Minus tekitas aga segadust hetk filmi lõpus, kui tegelased sealsamas metsas ilutulestikku vaadates uue aasta saabumist tähistasid. Kuidas võiks ilutulestik häirida nüüdseks kaitsealuses metsas elavaid toredaid loomi, kellega me filmi jooksul nii kenasti tutvusime? Kas ilutulestik võiks minema pelutada metsa endale pesaks valinud habekaku? Millised piirangud üldse kehtivad I kategooria kaitsealuse liigi elupaigas? Kui realistlik oli filmi stsenaarium looduskaitselisest vaatepunktist?

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!