Ei mingit pikka valget habet: teadlased selgitasid välja, milline ameerika kristlaste meelest Jumal välja näeb

 (9)
Ei mingit pikka valget habet: teadlased selgitasid välja, milline ameerika kristlaste meelest Jumal välja näeb
Katoliku protsessioon New Yorgis Brooklyni silda mööda liikumas.AFP

Hiljuti teadusajakirjas PLOS One avaldatud uurimustöö põhineb katsetel, mille viisid läbi Põhja-Carolina ülikooli psühholoogid. Nad näitasid 511 ameeriklasest kristlasele üheaegselt kaht nägu ja küsisid, kumb neist rohkem Jumala moodi on. Lõpuks loodi koondportree.

Kokku näidati igale katses osalenud inimesele 300 näopaari. Koondpilt kujunes mõneti klišeelikust või harjumuspärasest pika habemega vanataadist oluliselt nooremaks ja ehk isegi naiselikumaks, märgib IFLScience. Gizmodo lisab omalt poolt, et keskmine lõpptulemus on lausa kahtlaselt Elon Muski sarnane.

See, millisena kristlased Jumalat ette kujutasid, sõltus ka poliitilistest vaadetest: konservatiivide Jumal oli rohkem europiidsete näojoontega ja jõulisema ilmega kui liberaalide oma, kelle jumal oli leebem ja feminiinsem.

Repro: Jackson et al/PLOS One.
Seotud lood:

Vasakpoolne pilt on enimeelistatud kujutiste sulam, parempoolne on aga sulam neist näopiltidest, mida kõige vähem Jumalaga seostati.

Lõppkokkuvõttes leidis uuring, et kui inimestelt küsida, milline Jumala nägu on, valitakse tavaliselt midagi, mis sarnaneb väga sellele inimesele endale, kellele küsimus esitatakse. „Sõltumatute hinnangute põhjal võime väita, et kujutlust Jumala näost kujundab kõige rohkem enesekesksus, egotsentrism,“ ütlevad teadlased. „Vanemate inimeste Jumal oli vanem, ilusamate inimeste oma ilusam, afroameeriklaste oma oli õige pisut afroameerika joontega.“

Soo osas meeste ja naiste eelistustes lahknevusi polnud, sest nii mehed kui naised nägid Jumalat siiski mehena.