Eestist leiti teadaolevalt maailma vanim silm

 (7)
Eestist leiti teadaolevalt maailma vanim silm
Gennadi Baranov TTÜ/PNAS

Jõelähtme vallast Savirannast päevavalgele tulnud trilobiidikivistis peitis 530 miljoni aasta vanust liitsilma. Lootus sedavõrd hästi säilinud ja veelgi vanemate nägemiselundite leidmiseks on õhkõrn.

"Eesti trilobiit on tolleaegse vanusega materjalide hulgas suhteliselt ainulaadne. Vanimatest fossiilidest on säilinud tavaliselt ainult jäljend, mitte kest. Seetõttu on säilinud ka üldse rohkem kasulikku infot," märkis Helje Pärnaste, uurimuse üks autoritest ERR Novaatorile. Trilobiidid ehk ürgvähid elasid madalates rannikumere vetes. Neist suurem osa kasvasid 3–10 sentimeetri, mõnel ajaperioodil isegi 70 sentimeetri pikkuseks.

Nüüd kirjeldatava olendi säilmeid sisaldav kivitükk jäi teadlaste silma juba pea 40 aasta eest. Selle esialgse katalogiseerimise järel jäi see aga aastateks seisma. "2011. aastal Riias toimunud konverentsil kuulasin oma tänaste kaasautorite – Brigitte Schoenemanni ja Euan Clarksoni – ettekandeid ja hakkasin vaatama ka enda trilobiite sama tähelepanelikult," meenutas Pärnaste.

Loe lähemalt ERR Novaatorist.