Eesti vanureid kimbutav reieluukaela murd võtab liiga sageli ka elu

 (4)
Kõrgemas eas suureneb ühtlasi luumurdude oht
Kõrgemas eas suureneb ühtlasi luumurdude ohtFoto: Andres Putting

Kõrgemas eas suureneb ühtlasi luumurdude oht ning Tartu ülikooli rahvatervishoiu ja peremeditsiini instituudi analüütiku Mikk Jürissoni doktoritöö näitas, et reieluukaela murdudega kaasneb oluline elukvaliteedi langus ja liigsuremus, kirjutab ERR Novaator.

Ühiskonda mõjutavate terviseriskide ennetamiseks vajame sotsiaalpoliitikat, mis arvestab riskirühmade ja riskiteguritega. Neid haiguseid on palju, kaasa arvatud näiteks osteoporoos ehk luuhõrenemine, kuid andmeid nende haiguste kohta napib.

Jürissoni uuringust selgub, et reieluukaela murde esineb Eesti naistel, eeskätt eakatel naistel, meestest rohkem. Samas surevad mehed murru tagajärjel tekkivate tüsistuste tõttu sagedamini. Teisalt, võrreldes lääneriikidega on Eesti naistel reieluukaela murru avaldumus suhteliselt madal ja meestel on vastav näitaja üks Euroopa kõrgematest.

Sellistel piirkondlikel ja soolistel eripäradel võib olla mitmeid põhjuseid. Esiteks on meestel üleüldiselt erinevatesse haigustesse suremus suurem. Loe edasi siit.