Eesti teadlased uurivad maailma meteoriidikraatreid

 (6)
Eesti teadlased Ghanas. Foto: Riho Mõtlep
Eesti teadlased Ghanas. Foto: Riho Mõtlep

27. jaanuaril toimus Otepää looduskeskuses loodusõhtu meteoriidikraatrite teemal. Külaliseks oli Tartu Ülikooli noor teadur Riho Mõtlep, kes on osalenud Tartu Ülikooli geoloogia osakonna töörühma meteoriidikraatrite uurimisretkedel maailma eri paigus.

Loodusõhtul osalejad said ülevaate maailma võimsamatest tõestatud kraatritest, samuti Eesti kraatrite uurimise ajaloost. Pikemalt oli juttu 2010. aasta novembris toimunud ekspeditsioonist Lääne-Aafrikasse Ghana vabariiki Bosumtwi meteoriidikraatri (läbimõõt 10,5 km) juurde.

Bosumtwi meteoriidikraater on maailma suurimate kraatrite seas noorim - 1,07 milj aastat vana. Vana kraatri põhjas asub Ghana suurim looduslik järv, mis on kohalike elanike jaoks püha paik. Näiteks on levinud uskumus, et raua puutumisel vastu järve veepinda kaob järve tasakaal. Nii käiaksegi järvel siiani kalastamas omapäraste massiivset puuplanku meenutavate alustega, mootorpaadiga järvel liikuda ei või.

Bosumtwi meteoriidikraater on maailma suurimate kraatrite seas noorim. Foto: Riho Mõtlep
Seotud lood:

Kuna järve ümbritsevad kraatri vallid, on järv üsna hästi tormide eest kaitstud ning järve põhja settinud materjal on suurepärane läbilõige setetest, mis peegeldab viimase miljoni aasta klimatoloogilisi muutusi Lääne-Aafrikas.

Eesti töögrupp võttis proove kraatri välimistest süeviitidest, mis on plahvatuse järgselt tagasilangenud materjali segu. Tegemist on enamasti klaasja materjaliga, mis aja jooksul muundub savimineraalideks. Eesmärgiks oli muundumisprotsessi aja ja olemuse uurimine, mis annab võrdlusmaterjali teiste sarnaste impaktstruktuuride hindamiseks Maal.

Otepää loodusõhtud toimuvad iga kuu viimasel neljapäeval. Korraldajad on keskkonnaamet, Otepää loodusselts ja Otepää kultuurikeskus Keskkonnainvesteeringute keskuse toetusel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.