Eesti pürgib satelliitide toel kosmoseriigiks

 (13)
Pilt on illustratiivne. Foto RIA Novosti
Pilt on illustratiivne. Foto RIA NovostiScanpix

Eesti tahab taastada oma koha kosmoseriigina: lähemal paaril aastal peaks kosmosesse lendama kaks satelliiti, mille loomisel on Tartu teadlastel tähtis roll.

Eesti on kosmoseriik olnud tegelikult juba aastakümneid ning akadeemik Jaan Einasto sõnul isegi aastasadu, kui vaadata tagasi Tartu tähetorni valmimisele 1810. aastal või Tõravere observatooriumi loomisele poole sajandi eest, mil Eesti kosmoseteadused olid maailma tipus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vahepeal oli pikem paus, meie riik sai vabaks, aga esialgu oli raha vähe, et aktiivsemalt tegutseda. /.../ Nüüd on see läinud uuesti lahti, kuid täiesti uuel tasemel," ütles Einasto.

Näiteks tuleval aastal orbiidile minev tudengisatelliiit testib kiireid kosmoselende võimaldavat päikesepurje ja aastal 2014 peaks üles lendama Kuu-orbiiter, mille kokkupaneku eest vastutavad Tartu teadlased.

Tartu ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan Mart Noorma ütles, et kui Eesti soovib saavutada teaduspõhist majandust, siis on meil tarvis ülikoolilõpetajaid, kellel on kogemus tõeliselt keerulise tehnoloogia oma käega tegemisest.