Eesti õpilaste helgemad pead panevad kosmoseteaduses võimed proovile

 (2)
Eesti õpilaste helgemad pead panevad kosmoseteaduses võimed proovile
AFP/Scanpix

Esmakordselt on Eesti gümnasistidel võimalus suvel taskuraha teenida teadusmalevas. Tartu observatooriumi, Tartu ülikooli ja Eesti füüsika seltsi koostööna korraldatava suvemaleva käigus saavad kõige targemad ja osavamad noored teadusehuvilised oma koolitarkuse tõsiselt proovile panna Eesti tudengisatelliidi ESTCube-1 ehitamisel.

Täna algavasse teadusmalevasse kutsuti osalejad eelvalikuga. Kutsed said telesaate Rakett 69 parimate hulgast Timothy Henry Charles Tamm (Gustav Adolfi Gümnaasium), Siim Kurvits (Hugo Treffneri Gümnaasium) ning Mats Mikkor (Carl Robert Jakobsoni Gümnaasium) ja Estronautide kosmoseklubi liige Jürgen Laks (Tartu Kommertsgümnaasium). Maleva vanemaks kutsuti Rakett 69 eelmise aasta finalist Jaan-Eerik Past, kes õpib Šotimaal Edinburghi ülikoolis füüsikat ning sooritab oma suvepraktikat Tartu observatooriumis.

Eesti tudengisatelliidi programmi juhendaja, füüsik Mart Noorma ütles, et kui me tahame Eestis teadmistepõhist majandust edendada, siis tuleb juba koolinoortele näidata, et ka oma tarkuse ning nupukusega on võimalik head taskuraha teenida.

"Miks peaks malevas ainult põllul kõplama? Kuid teisalt on teadusmalev ka pedagoogiline eksperiment – kui võimekad need meie olümpiadistid siis ikkagi päris teaduslike probleemide lahendamisel on."

Teadusmaleva vanem, füüsikaüliõpilane Jaan-Eerik Past: „Mul on tõsiselt hea meel, et saan oma teoreetilisi füüsika- ja matemaatikateadmisi nüüd praktikas rakendada. Eesti tudengisatelliiidi ESTCube-1 missioon on teaduslikult väga põnev. Kui Rakett 69 telesaates saime meeskonnatööd mänguliselt harjutada, siis nüüd on eesmärk märksa tõsisem – anname oma panuse kiirete planeetidevaheliste lendude arendusse!“

Seotud lood:

Teadusmalevlaste eesmärgiks on Tartu observatooriumi teadlaste ja Tartu ülikooli õppejõudude ning üliõpilaste juhendamisel ESTCube-1 satelliidi juhtimissüsteemi komponentide arendamine. Teadusmaleva tegevusi toetavad lisaks teadusasutustele ka Eesti füüsika selts ning Haridus- ja teadusministeerium.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!