Eesti füüsikud lahendasid "kurgist banaaniks" muutumise nähtuse

 (3)
Eesti füüsikud lahendasid "kurgist banaaniks" muutumise nähtuse
Nüüd, kus see palju peavalu põhjustanud „kurgist banaaniks“ muutumise mehhanism sai lõpuks selgitust, on ehk võimalik ka otsida ja leida uusi aineid, mis päikesepatareide ja ekraanide kasutegurit paremaks muutaMarju Himma / ERR

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi (KBFI) teadlaste osalusel lahendati füüsikas pikka aega selgitust oodanud nähtus ehk kuidas ruteeniumit sisaldava ühendi kuju ja ühes sellega tema omadused muutuvad tahkes vormis. Uuringu üks autoritest Aleksander Rebane selgitab seda kui "kurgist banaaniks" muutumise mehhanismi, kirjutas ERR Novaator

Kui õige teadlane toidupoodi külastades satub juur- ja puuviljaosakonda, siis ei märka ta esmalt mitte päeva allahindlusi, vaid hoopis kaubaks pakutud objektide kuju. Kurki eristab banaanist eelkõige nende kuju ehk sümmeetria ja alles seejärel hind, värv või maitse.

Orgaaniliste ühendite maailmas on molekulide sümmeetria omadused isegi palju määravama tähtsusega kui orgaaniliste toiduainete osakonda külastades.

Asi nimelt selles, et nii mõnedki molekulid võivad oma kuju ootamatult ehk spontaanselt muuta, millega koos muutuvad ka nende muud olulised omadused ja seetõttu ongi sümmeetria aineid uurivate teadlaste jaoks üks tähtsamaid näitajaid.

Loe edasi SIIT