Droonitõrjekilp võtab keelatud alade kohal droonilt lennuvõime

 (37)

Uut seadeldist, mis suudab tuvastada, jälitada ja tõrjuda laiatarbe-tsiviilkasutuses droone, oleks võimalik rakendada lebdavate robotite eemalhoidmiseks piirkondadest, kus neid näha ei soovita, näiteks valitsusele kuuluvatelt territooriumidelt, lennuväljadelt või kas või teie isiklikust tagaaiast.

Kolm Ühendkuningriigis tegutsevat tehnikaettevõtet on välja töötanud mehitamata õhusõidukite e UAV-de (ingl unmanned aerial vehicle) tõrjumise süsteemi AUDS (Anti-UAV Defense System). Seadmel on õhusõidukite tuvastamiseks radar, kõrgetasemeline seiresuutlikkus ja sisseehitatud kaval seade droonlennukite taltsutamiseks.

Droonide lennu pealt sulatamise asemel, mida teeb nt Boeingu hiljuti loodud kompaktne laserkahur LWS (Compact Laser Weapon System), tulistab AUDS lennumasinaid millegagi, mis neid ei purusta — nimelt raadiolainetega. Droonide juhid peavad lennumasinatega sidet ja juhivad neid reeglina raadioside vahendusel.

Siin tulebki mängu AUDS, mis kasutab mehitamata lennumasina halvamiseks selle sidesüsteemi. Droonile sihitud suundantennist saadab AUDS mehitamata seadme suunas raadiolaineid, mis segavad eemal asuva juhi läkitatavaid signaale. AUDS-i levialasse sattunud droonlennuk jääb “õhku rippuma”, teadmata, mida edasi teha.

Seotud lood:

BBC osutusel võib droonitõrje-seadmestiku haldaja lõksu püütud lennumasinat soovitud paigas hõljumas hoida, kuni lennumasina aku viimaks tühjeneb ja see maha kukub. AUDS suudab drooni tuvastada umbes kaheksa kilomeetri kauguselt. Sihtmärgi fikseerinud, hoiab AUDS seda video- ja soojussignaale analüüsiva tarkvara abil pidevalt sihikul.

Ehkki süsteemist AUDS pole abi kuritahtlike või hooletute droonilennutajate asukohtade tuvastamisel, saab sellega droonlennumasinaid soovitud piirkondadest täielikult eemal hoida. Raadiosignaalide segamise seadmed AUDS-i pardal ei häiri kommerts- ega ka sõjaliste droonide krüptitud signaalide põhist suhtlust, mistõttu uus süsteem võib sobida kasutamiseks ka lennujaamade lähistel.