COVID-19 võib kahjustada ka kesknärvisüsteemi

 (24)
COVID-19 võib kahjustada ka kesknärvisüsteemi
Koroonaviirus SARS-CoV-2 elektronmikroskoobi all. (Foto: NIAID-RML / (CC BY 2.0))

Kuigi koroonaviirus võtab sihikule eeskätt hingamisteed, võivad kaasneda haigusega peapööritus, närvivalu, tajuhäireid ja epilepsiahoogude pikenemine, viitab Hiina teadlaste uuring.

Erinevaid neuroloogilisi sümptomeid kirjeldasid Hiina teadlased juba veebruari lõpus, kirjutab ERR Novaator.

Enam kui kolmandik Huazhongi teadus- ja tehnikaülikooli haiglasse sattunud 213 koroonapatsiendist kurtsid nende üle enam kui kolmandik – 36,4 protsenti.

Kõige sagedamini vaevasid neid lihas- ja peavalu, üldine segadustunne ja peapööritus. Kuigi neid sai seostada osaliselt hingamisraskustest tingitud hapnikupuudusega, polnud sümptomite tõsidus sellega alati seotud.

Nüüd ajakirjas JAMA Neurology ilmunud töös kinnitab sama töörühm, et mõnikord kaasnesid nakkusega kitsamalt kesknärvisüsteemiga seotud kaebused nagu epilepsiahoogude pikenemine, insuldid ja lõhnataju kadumine. Vähemalt mõningatel juhtudel ilmnesid need varem kui näiteks palavik või köha.

Seotud lood:

Töörühma hinnangul on neuroloogiliste sümptomite avastamisel seega ka helgem pool. Diagnoose saaks panna varem ja suunata patsiendid vajadusel kiiremini haiglaravile või nad teistest isoleerida.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!