John Pemberton (1831–1888) oli uhke lõunaosariiklane, kes kaitses Konföderatsiooni au ja vabadust USA Kodusõjas. 1865. aasta aprillis sai ta Georgia osariigis toimunud Columbuse lahingus haavata. Haavad tegid veel pikalt valu ning seda aitas leevendada morfiin. Sõja järel, tegutsedes rohuteadlasena, alustas ta eksperimente kokapõõsa saadustega, et leida kergendust oma narkosõltuvusele, kirjutab Tarkade Klubi.
Tol ajal olid Euroopas väga populaarsed kokaiini sisaldavad veinijoogid, eriti silmapaistev oli prantsuse keemiku Angelo Mariani toode, mida tunti Vin Mariani nime all. Sellel tervist, tugevust, elujõudu ja muudki lubanud joogil oli mitmeid prominentseid austajaid: Suurbritannia kuninganna Victoria, paavstid Leo XIII ja Pius X jpt.
Vin Marianit eksporditi ka USAsse ning ilmselt sealt tuli Pemberton ideele meisterdada valmis midagi analoogilist. 1885. aastal valmis jook, mille nimeks sai Pemberton’s French Wine Coca. Lisaks veinile ja kokaiinile oli Pemberton sinna lisanud ka koolapähkliekstrakti (kui kofeiini allikat) ja damianat (Põhja-Ameerikas kasvav ning peamiselt armujookides kasutust leidev taim). Oma joogi sihtgrupiks pidas Pemberton ennekõike linnaelanikest kõrgintellektuaale. «Teadlased, õppejõud, luuletajad, advokaadid, arstid ja teised intensiivse mõttetöö tegijad,» ütles Pemberton ise oma toodet ajalehes The Atlanta Journal reklaamides.
Ajakirja Tarkade Klubi viimases numbris:
- Kullast kallimad metallid otsakorral?
- Elektriautode kerge kere
- Saarte kummalised elukad
- Miks Pluuto enam planeet ei ole?
- Karude talveune tervisenipid
- Tõeliste salaagentide varustus
Siiski oli tegemist ravimiga, mida vastavalt ka turustati. Abi pidi sellest olema erinevate hädade vastu, mis ulatusid peavalust impotentsuseni. Loomulikult rõhutati võimalikku positiivset efekti morfiinisõltlastele. Kuivõrd lõunaosariikides suhtuti tollal alkoholi (samuti seda sisaldavatesse ravivedelikesse) väga tõrjuvalt, keelustati karskusliikumise survel kohtu poolt peatselt ka Pembertoni imeravim.