Cassini pildistas Saturni kuud

 (27)
Saturni kuu
AFP/Scanpix

Rahvusvahelises koostöös ehitatud Cassini kosmosealus lõpetas möödalennu Saturni suurimast välisest kuust ning valmistub sisenema orbiidile, et uurida ketastega planeeti, tsiteeris AP ühe NASA ametniku sõnu.

12 teaduslikku instrumenti ja süstikut kandev plutooniumi jõul liikuv kosmosealus möödus reedel umbes 2000 kilomeetri kauguselt tumedast kuust Phoebest. 3,3 miljardit dollarit maksma läinud kosmosealus suunas oma instrumendid kuu suunas ning seejärel pööras antenni Maa poole. Aluselt saadetud andmed jõudsid NASA-sse laupäeva hommikul.

NASA ametnike sõnul töötas kosmosealus normaalselt ning oli suurepärases seisus, kirjutab CNN.

Laupäeval välja pandud must-valge foto Phoebest meenutab oma kraatrite ja kattuvate varjudega veidi pealuud. Parema kvaliteediga fotod ligi 200 kilomeetrise läbimõõduga kuust avaldatakse hiljem.

Kosmosealus edastas ka muid andmeid, mis võimaldavad teadlastel katsuda leida vastuseid Phoebe’i massi ja koostise kohta, ütles Cassini teadusmeeskonna liige Torrence Johnson.

Teadlased usuvad, et Phoebe pärineb päikesesüsteemi kaugematelt aladelt ning et ta lendas hiljem Saturni suunas, kus tolle gravitatsioon ta kinni tõmbas.

Kosmosealus peaks jõudma Saturni orbiidile 30. juunil, et uurida nelja-aastase missiooni käigus planeeti, selle rõngaid ja 31 tundmatud kuud.